6 grudnia 2021

Program stypendialny „Joseph Conrad Fellowship” wystartował!

3 grudnia odbyła się inauguracja pierwszego programu stypendialnego Instytutu De Republica – Joseph Conrad Fellowship. Wykład otwierający pt. „Joseph Conrad Today” wygłosił brytyjski profesor – uznany na całym świecie badacz twórczości Korzeniowskiego – profesor Robert Hampson z Institute for English Studies University of London.

dr hab. Bogumił Szmulik. prof. uczelni, dyrektor Instytutu De Republica

W wydarzeniu udział wzięli zakwalifikowani do programu stypendyści oraz przedstawiciele Instytutu. Ze względu na otwartą i hybrydową formułę spotkania, każdy mógł wysłuchać prelekcji za pośrednictwem kanału YouTube.

– „Całą ideą Joseph Conrad Fellowship jest to, aby wspólnie rozmawiać, poszukiwać, zadawać pytania, czasem się spierać. A wszystko po to, by lepiej rozumieć otaczającą nas rzeczywistość. I cieszyć się tym wyzwaniem intelektualnym, które – jak wiadomo – nie kończy się nigdy, ale z którym najlepiej mierzyć się w dialogu. Patrona tego dialogu mamy jak trzeba. Joseph Conrad to nie tylko autor „Jądra ciemności”. Conrad to pisarz, który podjął próbę opisania świata przeobrażającego się na jego oczach. Dylematy modernizacji, krytyka cywilizacyjna, problem władzy, kapitalizm i refleksja społeczna, dylematy etyczne – to wszystko znajdziemy u Conrada” – powiedział dyrektor Instytutu De Republica dr hab. Bogumił Szmulik, prof. ucz. witając uczestników spotkania. 

Wszystkich, którzy nie mogli wziąć udziału w piątkowym wykładzie zachęcamy do jego wysłuchania:

Już 12 stycznia 2022 roku kolejny wykład otwarty. Wystąpienie zatytułowane „Polska droga do nowoczesności – zwyczajna czy wyjątkowa” zaprezentuje profesor Tomasz Kizwalter z Uniwersytetu Warszawskiego. Szczegóły wydarzenia oraz harmonogram kolejnych spotkań otwartych dostępne są na stronie Instytutu De Republica w zakładce Stypendium.