W ramach programu Joseph Conrad Fellowship zaprosiliśmy do współpracy najważniejszych polskich i zagranicznych przedstawicieli świata kultury oraz nauki. Nasi goście zgodzili się poprowadzić wykłady i seminaria, które rozpoczęły się w grudniu 2021 i potrwają do końca maja 2022.
Robert Hampson (ur. 1948) – professor emeritus Uniwersytetu Londyńskiego (Royal Holloway). Pracownik naukowy Institute for English Studies Uniwersytetu Londyńskiego, profesor wizytujący na Uniwersytecie w Northumbrii. Jeden z najważniejszych światowych znawców życia i twórczości Josepha Conrada. Autor m.in. Betrayal and Identity (1992), Cross-Cultural Encounters in Conrad’s Malay Fiction (2000), Conrad’s Secrets (2012) oraz wydanej niedawno krytycznej biografii Josepha Conrada (2020). Autor wielu artykułów poświęconych Conradowi. Członek Joseph Conrad Society (UK). Nagrodzony Adam Gillon Award (2015) oraz Ian P. Watt Award (2017) za wybitne osiągnięcia na polu badań nad twórczością Conrada.
Tomasz Kizwalter (ur. 1955) – profesor zwyczajny na Wydziale Historii Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1994-1995 profesor wizytujący na University of Notre Dame. Naukowo zajmuje się przede wszystkim historią idei i społecznych wyobrażeń w XIX i XX wieku. Autor wielu naukowych opracowań, w tym kilku książek: O nowoczesności narodu. Przypadek polski (1999), Historia powszechna. Wiek XIX (2003), W stronę równości (2014), Polska nowoczesność. Genealogia (2020). Został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2010).
Marcin Napiórkowski (ur. 1985) – semiotyk, profesor w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się mitologią współczesną, pamięcią zbiorową i kulturą popularną. Autor m.in. Kodu kapitalizmu (2019) i Turbopatriotyzmu (2019). Współpracuje z „Tygodnikiem Powszechnym”. Prowadzi bloga www.mitologiawspółczesna.pl. Aktualnie pracuje nad książką o tym, dlaczego przyszłość się zepsuła, i czemu, żeby ją naprawić, potrzebujemy współpracy humanistów z przedstawicielami nauk ścisłych.
Marek Horodniczy (ur. 1976) – dziennikarz i publicysta. Absolwent politologii. Współzałożyciel i redaktor naczelny kwartalnika „44 / Czterdzieści i Cztery”. W latach 2005–2007 był redaktorem naczelnym „Frondy”. Autor i prowadzący wielu programów telewizyjnych, m.in. Studio kultura w TVP Kultura (2006–2007), Świątek piątek (2004–2005) i Portret trumienny (2008) w TV Puls oraz Koniec końców w TVP1 (2009). Mieszka w Warszawie
Dominika Słowik (ur. 1988) – pisarka, pochodzi z Jaworzna, mieszka w Krakowie. Nominowana do Nagrody Literackiej Gdynia za Atlas: Doppelganger (2015). Za drugą powieść Zimowla (2019) otrzymała Paszport „Polityki” i nagrodę Odkrycie Empiku. W najnowszej książce Samosiejki (2021) zajmuje się tematem antropocenu i zmiany klimatycznej. Z wykształcenia filolożka hiszpańska, była rezydentką International Writing Program na Uniwersytecie w Iowa City.
Krzysztof Mazur (ur. 1982) – doktor nauk politycznych, były wiceminister rozwoju. Pracuje na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz w branży VC. Członek Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP (2015–2020) oraz Rady Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (2015–2019). Prezes Klub Jagiellońskiego (2007–2012 / 2015–2018). Twórca wielu projektów społecznych (m.in. Akademii Nowoczesnego Patriotyzmu). Autor książki Przekroczyć nowoczesność. Projekt polityczny ruchu społecznego Solidarność (2017). Mąż Pauliny i tata 5 dzieci.
Łukasz Galusek (ur. 1973) – architekt i wydawca, od 2018 r. zastępca dyrektora ds. programowych w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie. Zajmuje się kulturą i sztuką Europy Środkowej, zwłaszcza związkami pomiędzy przestrzenią, pamięcią i tożsamością. Współautor publikacji: Jože Plečnik – architekt i wizjoner (2006), Kresy na nowo odkryte. Wspólne dziedzictwo Polski i Ukrainy (2007), Rumunia. Przestrzeń, sztuka, kultura (2008), Pogranicze. O odradzaniu się kultury (2012), Modi memorandi. Leksykon kultury pamięci (2014), Adriatycka epopeja. Ivan Meštrović (2017). Współkurator wystaw: Kresy na nowo odkryte. Wspólne dziedzictwo Polski i Ukrainy (Galeria MCK, grudzień 2005 – styczeń 2006), Kartograf złowrogiej historii. Tara (von Neudorf) (Galeria MCK, wrzesień – październik 2013), Adriatycka epopeja. Ivan Meštrović (Galeria MCK, lipiec – listopad 2017) i Architektura niepodległości w Europie Środkowej (Galeria MCK, listopad 2018 – luty 2019).
Łukasz Moll (ur. 1989) – filozof, socjolog, adiunkt w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego, redaktor czasopisma naukowego „Praktyka Teoretyczna”, autor książki Nomadyczna Europa. Poststrukturalistyczne granice europejskiego uniwersalizmu (wydana w serii Monografie Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej w 2021). W latach 2019-2022 kierownik projektu badawczego „Idea Europy w kontekście kryzysu migracyjnego”, finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki i realizowanego w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN w Warszawie. Jego obecne badania skupiają się na dobrach wspólnych jako alternatywach dla kapitalizmu.
Olga Drenda (ur. 1984) – pisarka, eseistka i tłumaczka. Absolwentka etnologii i antropologii kulturowej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Autorka książek: Duchologia polska. Rzeczy i ludzie w latach transformacji (2016), Wyroby. Pomysłowość wokół nas (2018) oraz rozmów: Czyje jest nasze życie (wspólnie z Bartłomiejem Dobroczyńskim, 2017) i Książka o miłości (wspólnie z Małgorzatą Halber, 2020). Laureatka Nagrody Literackiej Gdynia 2019. Od 2013 roku prowadzi stronę na Facebooku pod nazwą @Duchologia, poświęconą widmom epoki transformacji.
Piotr Arak (ur. 1987) – analityk społeczno-gospodarczy i Dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Autor i współautor wielu badań z obszaru polityki gospodarczej, cyfryzacji i ekonomiki zdrowia. Absolwent polityki społecznej, studiów podyplomowych z metod statystycznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz studiów MBA w Szkole Głównej Handlowej i na Université du Québec à Montréal. Ponadto jest autorem książki Pandenomia. Czy koronawirus zakończył erę neoliberalizmu? (2021). W przeszłości pracował w firmie doradczej Deloitte, centrum analitycznym Polityka Insight, Programie Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP), Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji oraz w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Jan J. Zygmuntowski (ur. 1993) – ekonomista i przedsiębiorca społeczny, zainteresowany problematyką rozwojową, ekonomią i polityką nowych technologii oraz gospodarką cyfrową. Współprzewodniczący Polskiej Sieci Ekonomii i dyrektor programowy CoopTech Hub, pierwszego w Polsce centrum technologii spółdzielczych. Doktorant Akademii Leona Koźmińskiego i kierownik programu Zarządzanie i AI w Cyfrowym Społeczeństwie. Współzałożyciel i w latach 2015-2020 prezes zarządu Fundacji Instrat, progresywnego think-tanku. Doświadczenie zdobywał m.in. w Polskim Funduszu Rozwoju. Absolwent Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, stypendysta G20 Global Solutions, British Council, Møller Institute i Open
Future Foundation. Ambasador DigitalEU. Autor Kapitalizmu Sieci, książki nominowanej do nagrody Economicus 2020.
Bartosz Kuźniarz (ur. 1979) – doktor habilitowany, filozof, tłumacz, eseista. Pracuje w Katedrze Filozofii i Etyki Uniwersytetu w Białymstoku. Autor książek: Pieniądz i system. O diable w gospodarce (2006), Goodbye Mr. Postmodernism. Teorie społeczne myślicieli późnej lewicy (2011, przekład angielski 2015) oraz Król liczb. Szkice z metafizyki kapitalizmu (2020). Zajmuje się teorią społeczną oraz filozoficznym wymiarem współczesnej ekonomii i gospodarki.
Jarosław Kuisz (ur. 1976) – eseista, analityk polityki, historyk państwa i prawa. Pracuje jako adiunkt w Instytucie Historii Prawa na Uniwersytecie Warszawskim. Twórca i redaktor naczelny tygodnika internetowego „Kultura Liberalna”, który założył w 2009 roku. Prezes zajmujący się wydawaniem tygodnika Fundacji Kultura Liberalna. Autor książki Koniec pokoleń podległości. Młodzi Polacy, liberalizm i przyszłość państwa (2018).
Jan Śpiewak (ur. 1987) – socjolog, publicysta, działacz społeczny i samorządowy. Współtwórca ruchu miejskiego Miasto Jest Nasze i przewodniczący stowarzyszenia Wolne Miasto Warszawa. Pisał dla „Krytyki Politycznej”, Interii oraz był stałym współpracownikiem Tygodnika „Wprost”. Autor książki Ukradzione Miasto (2017), która ukazała kulisy wybuchu afery reprywatyzacyjnej. Student studiów doktoranckich na Uniwersytecie Warszawskim. W swojej działalności naukowej i publicznej koncentruje się na tematach związanych z kryzysem demokracji liberalnej, przemianami zachodzącymi w światowej gospodarce, nierównościami społecznymi, globalnym ociepleniem i ochroną środowiska.
Piotr Trudnowski (ur. 1989) – prezes Klubu Jagiellońskiego. Redaktor portalu opinii Klubu Jagiellońskiego, gospodarz videobloga i podcastu Klubotygodnik. Ekspert do spraw polityki obywatelskiej. Stały współpracownik czasopisma idei „Pressje”. W latach 2012-2013 w Ministerstwie Sprawiedliwości uczestniczył w przygotowaniu tzw. ustaw deregulacyjnych oraz w pracach nad reformą procesu stanowienia prawa zwieńczonych projektem Koncepcji usprawnienia konsultacji publicznych rządowych projektów aktów normatywnych oraz Oceny Skutków Regulacji. W latach 2016-2017 był członkiem Zespołu ds. Zrównoważonego Rozwoju i Społecznej Odpowiedzialności Przedsiębiorstw przy ministrze rozwoju i finansów Mateuszu Morawieckim. Zaangażowany w szereg działań trzeciego sektora o charakterze parasolowym. Mąż Karoliny, ojciec Leona i Józefa.
Tomasz Stawiszyński (ur. 1978) – filozof i eseista. Stały felietonista „Tygodnika Powszechnego”. Autor książek: Potyczki z Freudem (2013), Co robić przed końcem świata (2021), Ucieczka od bezradności (2021) oraz przygodowo-filozoficznej opowieści dla dzieci Misja Sowy. Tosia, Franek i sekrety filozofii (2022). Prowadzący audycji „Godzina filozofów” i „Kwadrans filozofa” w radiu TOK FM oraz internetowego podcastu „Nasze Wewnętrzne Konflikty” (wraz z Cvetą Dimitrovą). Ponadto jest twórcą podcastu „Skądinąd”. Jego teksty i audycje można znaleźć na stronie www.stawiszynski.org.