Kadr nauki

Tkanka roślinna

Zdjęcie zatytułowane „Tkanka roślinna” przedstawia tak naprawdę nie przedstawia prawdziwej tkanki roślinnej. Jest to zrekrystalizowana substancja chemiczna -W- bufor używany do izolacji ultraczystego plazmidowego DNA. Substancja wyglądem bardzo przypomina przekrój poprzeczny przez łodygę rośliny oglądaną pod mikroskopem, stąd taki tytuł. Zdjęcie wykonane w technice polaryzacji.

Zdjęcie zostało wykonane spod mikroskopu Olympus MVX10 wraz z dołączonym do niego aparatem NIKON D5500 w technice oświetleniowej światła spolaryzowanego w powiększeniu 40x.

Taki rodzaj fotografii nazywa się mikrofotografią i pozwala na odkrywanie świata niewidocznego gołym okiem. Potencjał jaki drzemie w mikroświecie jest ogromny i pozwala na przeniesienie się w inny wymiar. Ponadto, mikrofotografia jest dziedziną, która pozwala na puszczenie wodzy fantazji, a z pomocą odpowiednich technik oświetleniowych można uzyskać abstrakcyjne obrazy lub doszukać się podobnych elementów pomiędzy mikroświatem a światem realnym. Wykonane w ten sposób fotografie ukazują naukę w sposób artystyczny i skłaniający odbiorcę do refleksji nad własna interpretacją zdjęcia.