Kadr nauki

Smok

Zdjęcie zatytułowane „Smok” przedstawia larwę ryby danio pręgowanego (Danio rerio) w hybrydyzacji in situ, stosując barwienie Fast Red. Hybrydyzacja in situ została wykonana w celach zlokalizowania miejsca ekspresji genów. Uzyskane kolory przy użyciu metody Fast Red oraz polaryzacji pozwalają na pobudzenie wyobraźni i dostrzeżenie larw ryby w bardziej artystyczny sposób.

Zdjęcie zostało wykonane spod mikroskopu Olympus MVX10 wraz z dołączonym do niego aparatem NIKON D5500 w technice oświetleniowej światła spolaryzowanego w powiększeniu 40x.

Taki rodzaj fotografii nazywa się mikrofotografią i pozwala na odkrywanie świata niewidocznego gołym okiem. Potencjał jaki drzemie w mikroświecie jest ogromny i pozwala na przeniesienie się w inny wymiar. Ponadto, mikrofotografia jest dziedziną, która pozwala na puszczenie wodzy fantazji, a z pomocą odpowiednich technik oświetleniowych można uzyskać abstrakcyjne obrazy lub doszukać się podobnych elementów pomiędzy mikroświatem a światem realnym. Wykonane w ten sposób fotografie ukazują naukę w sposób artystyczny i skłaniający odbiorcę do refleksji nad własna interpretacją zdjęcia.