05 09/23

Starożytni Rzymianie i My

Starożytny Rzym, chociaż odległy w czasie o jakieś dwa tysiąclecia, stanowi fundament tożsamości europejskiej. Do dziś korzystamy z dziedzictwa, jakie pozostawili nam Rzymianie. Wystawa Instytutu De Republica „Starożytni Rzymianie i My” to okazja do poznania dziedzictwa „Wiecznego Miasta”. Celem ekspozycji jest uświadomienie odwiedzającym jak wiele osiągnięć Starożytnego Rzymu ma wpływ na życie współczesnych ludzi oraz co nasza cywilizacja zawdzięcza ideom i wynalazkom wprowadzonym dopiero przez starożytny Rzym.

Starożytni Rzymianie i My

Rzymianie wiele osiągnęli w dziedzinie PRAWA. Przepisy dzisiejszych kodeksów często wywodzą się z pomysłów rzymskich prawników, w szczególności w prawie cywilnym. Od Rzymian nauczyliśmy się także ARCHITEKTURY. Byli oni mistrzami w budowaniu dróg, akweduktów, łaźni, świątyń i innych budowli publicznych. Wspaniale dekorowali swoje domy freskami i mozaikami. Także język, jakim mówili, czyli ŁACINA, pozostawił wiele śladów w językach europejskich, w tym polskim. Takie słowa jak „edukacja”, „reforma” czy „fortuna” zawdzięczamy starożytnym, a łacińskie maksymy często zdobią budynki sądów, kościołów czy starych kamienic.

Wystawa została przygotowana przy okazji pierwszej publikacji wydanej nakładem Wydawnictwa Instytutu De Republica dedykowanej najmłodszym czytelnikom: „Kancelaria Impossibilia na tropie” autorstwa Anny Tarwackiej.

Wystawę można oglądać w Galerii Plenerowej Łazienek Królewskich w Warszawie (ul. Agrykoli, obok Bramy Herbowej) do 30 września 2023 r.