12 01/24

Joseph Conrad Fellowship | Walka o głos. Narodziny nowoczesnego podmiotu zbiorowego

12 stycznia 2024 roku odbędzie się pierwsze otwarte seminarium Joseph Conrad Fellowship w roku akademickim 2023/2024. Tym razem w centrum naszych poszukiwań stawiamy pojęcie sprawiedliwości. Upatrujemy w nim klucz do zrozumienia procesów modernizacyjnych – jawnych i ukrytych przemian świadomości nowoczesnej. Punktem wyjścia wspólnej refleksji byłaby hipoteza, że forma polska modernizowała się na drodze walki z niesprawiedliwością społeczną. A jednocześnie, że dzięki temu oddolnemu wysiłkowi emancypacyjnemu krystalizował się nowoczesny podmiot zbiorowy.

Joseph Conrad Fellowship | Walka o głos. Narodziny nowoczesnego podmiotu zbiorowego

Czy bez walki o sprawiedliwość możliwe jest nowoczesne społeczeństwo? Czy oddolny wysiłek emancypacyjny zawsze musi być zbudowany na utopii, wierze w osiągnięcie ostatecznie nieosiągalnej sprawiedliwości? Czy w początkach XX wieku pragnienie godnego i sprawiedliwego pozwoliło zawiązać wspólnotę – i co to była za wspólnota? Na te – i nie tylko na te pytania – będziemy szukać odpowiedzi razem z naszym gościem: dr hab. Wiktorem Marcem.

Wiktor Marzec – socjolog historyczny, w Instytucie Studiów Społecznych UW prowadzi badania nad figuracjami państwa w poimperialnej Europie Wschodniej. Doktorat na temat przemian sfery publicznej w Królestwie Polskim w trakcie rewolucji 1905 roku obronił na Uniwersytecie Środkowoeuropejskim (CEU) w Budapeszcie. Habilitację uzyskał na Uniwersytecie Warszawskim za pracę nad socjogenezą państwa po rozpadzie imperium Rosyjskiego. Autor książki Rising Subjects. The 1905 Revolution and the Origins of Modern Polish Politics (Pittsburgh UP 2020) i współautor From Cotton and Smoke. Łódź – Industrial City and Discourses of Asynchronous Modernity, 1897–1994.

Miejsce: Instytut De Republica, Al. Jana Pawła II 29, piętro 5

Czas: 12 stycznia 2024, godz. 18.00–21.00.

Osobom zainteresowanym udostępniamy lektury po zgłoszeniu na adres: kontakt@conrad.iderepublica.pl.