21 lutego 2024

Nagroda Magazynu Literackiego KSIĄŻKI dla albumu Instytutu De Republica „Mazurek Dąbrowskiego. Obrazy, słowa, nuty”!

21 lutego w Bibliotece Narodowej w Warszawie odbyła się uroczysta gala, podczas której wręczono nagrody Magazynu Literackiego „Książki” dla najlepszych publikacji 2023 roku. Wydany przez Instytut De Republica „Mazurek Dąbrowskiego. Obrazy, słowa, nuty” pod redakcją prof. Janusza Górskiego otrzymał nagrodę za najlepszą książkę marca 2023 roku w kategorii albumy.

Nagroda Magazynu Literackiego KSIĄŻKI dla albumu Instytutu De Republica „Mazurek Dąbrowskiego. Obrazy, słowa, nuty”!

Działalność wydawnicza Instytutu De Republica, trwająca od 2021 roku, jest jednym z filarów jego aktywności. Wykorzystywanie najbardziej nowoczesnych metod edytorskich i promocyjnych, które służą popularyzowaniu wiedzy z zakresu nauk społecznych oraz humanistycznych, jak również ocena merytoryczna każdej z publikacji, dokonywana przez uznanych na polskiej i międzynarodowej arenie ekspertów, są gwarantami najwyższej jakości i rzetelności każdej książki. Wydawnictwo Instytutu De Republica od 22 lipca 2021 roku znajduje się w wykazie wydawnictw publikujących recenzowane monografie naukowe (80 pkt.).

Mimo niedługiego stażu na polskim rynku wydawniczym, publikacje Wydawnictwa Instytutu De Republica stają się coraz bardziej rozpoznawalne i doceniane. Dowodzą tego setki czytelników, którzy odwiedzili stoisko Wydawnictwa Instytutu De Republica podczas targów książek w Gdańsku oraz Krakowie, jak i werdykty konkursów na najlepsze publikacje o tematyce historycznej oraz naukowej. Książki Instytutu De Republica otrzymały w 2023 roku aż siedem nagród i wyróżnień oraz trzy nominacje w najbardziej prestiżowych konkursach literackich w Polsce. Poniżej krótkie podsumowanie:

NAGRODY I WYRÓŻNIENIA PRZYZNANE PUBLIKACJOM INSTYTUTU DE REPUBLICA W 2023 ROKU:

1. Nagroda w 11. edycji Konkursu o Nagrodę im. Jana Jędrzejewicza dla dr. Mateusza Hübnera, autor książki „Fundusz Kultury Narodowej Józefa Piłsudskiego. Zamysł i realizacja”.

2. Dwa wyróżnienia w konkursie o Nagrodę Stowarzyszenia Wydawców Katolickich „FENIKS” dla publikacji:

• „Prymas Wyszyński w realiach PRL” dr. hab. Rafała Łatki – wyróżnienie w kategorii „Historia”;
• „Karol Jaroszyński. Atawistycznie obciążony wielkim hazardem życiowym” ks. prof. Antoniego Dębińskiego i prof. Magdaleny Pyter – wyróżnienie w kategorii „Historia – Niepodległa”.

3. Wyróżnienie za opracowanie edytorskie w konkursie „ACADEMIA 2023 dla najlepszej publikacji akademickiej i naukowej” dla książki pt. „Instytucje Justyniańskie” pod redakcją prof. Tomasza Palmirskiego.

4. Wyróżnienie w kategorii edytorskiej XXIX edycji Nagrody KLIO dla albumu „Mazurek Dąbrowskiego. Obrazy, słowa, nuty” pod redakcją naukową prof. Janusza Górskiego.

5. Dwa wyróżnienia w konkursie na najlepszą Książkę Historyczną Roku im. Oskara Haleckiego dla publikacji:

• „Fundusz Kultury Narodowej Józefa Piłsudskiego. Zamysł i realizacja” dr. Mateusza Hübnera – wyróżnienie w kategorii „Najlepsza książka naukowa poświęcona dziejom Polski i Polaków w XX wieku”;
• „Prymas Stefan Wyszyński w realiach PRL” dr. hab. Rafała Łatki – wyróżnienie w kategorii „Najlepsza książka popularnonaukowa poświęcona historii Polski w XX wieku”.

NOMINACJE:

1. „Demokracja liberalna. Źródła, ustanowienie (?) i kres (?)” prof. Bogdana Szlachty – nominowana do Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza.

2. „Prymas Stefan Wyszyński w realiach PRL” dr. hab. Rafała Łatki – nominacja w kategorii „reportaż historyczny” do Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego.

3. „Mazurek Dąbrowskiego. Obrazy, słowa, nuty” pod redakcją naukową prof. Janusza Górskiego – nominacja w kategorii „Produkt jedno- lub wielobarwny w oprawie złożonej” do Grand Prix Złotego Gryfa 2023.

W 2023 roku publikacje Wydawnictwa Instytutu De Republica były wielokrotnie recenzowane przez ogólnopolskie i regionalne media, co spotkało się z bardzo pozytywnym odbiorem ze strony redakcji jak i czytelników. W marcu 2023 roku publikacja „Mazurek Dąbrowskiego. Obrazy, słowa, nuty” pod redakcją naukową prof. Janusza Górskiego została uznana przez redakcję „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI” za „Książkę Miesiąca”.

Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą wydawniczą, zaś wszystkich zdecydowanych na zakup wybranych pozycji, do odwiedzenia naszego sklepu internetowego