1 lutego 2024

Wielka Wojna okiem kobiet – kolejna nowość wydawnicza Instytutu De Republica

„Wielka Wojna (1914-1918) na ziemiach polskich. Pamięć i przekazy kobiece” autorstwa Joanny Gołębiewskiej to kolejna w 2024 roku nowość wydawnicza Instytutu De Republica.

Wielka Wojna okiem kobiet – kolejna nowość wydawnicza Instytutu De Republica

I wojna światowa nie bez przyczyny została określona mianem Wielkiej Wojny. Była bowiem pierwszym konfliktem totalnym i prowadzonym z wykorzystaniem nowoczesnych środków, który objął swym zasięgiem nie tylko Europę, ale także inne części świata.

Publikacja wydawnictwa Instytutu De Republica podejmuje ten temat z perspektywy kobiet, które w obliczu konfliktu zbrojnego, jakim była Wielka Wojna, musiały zmierzyć się z wieloma nowymi wyzwaniami, jak chociażby utrzymanie domu i podjęcie pracy, opieka nad dziećmi i zapewnienie im bytu, działalność pomocowa czy służba medyczna. Ich relacje stanowią niewątpliwie istotne i wartościowe doświadczenie historyczne, a także źródło uzupełniające dotychczasową wiedzę o I wojnie światowej.

Kobiety mimowolnie stawały się uczestniczkami wydarzeń historycznych, ponoszącymi wojenne ofiary, a ich przekazy obejmują liczne świadectwa czasów, których doświadczyły. Z jednej strony stanowią rodzaj sprawozdań z obserwowanych czy zasłyszanych wydarzeń historycznych, zaś z drugiej utrwalają osobiste doznania, przemyślenia i refleksje narratorek. Jednak za każdym razem stanowią źródło, do którego warto sięgnąć badając problematykę doświadczenia wojennego.