17 stycznia 2024

Wspomnienia podporucznika Kazimierza Gurbiela w 80. rocznicę bitwy pod Monte Cassino

Nie ma wątpliwości, że dowodzona przez generała Andersa armia polskich żołnierzy odegrała ogromną rolę w bitwie pod Monte Cassino. W 2024 roku przypada jej 80. rocznica. Z tej okazji polecamy Państwu książkę autorstwa Kazimierza Gurbiela pod tytułem „Moja droga do Monte Cassino. Wspomnienia”. To jedna z nowości wydawniczych Instytutu De Republica.

Wspomnienia podporucznika Kazimierza Gurbiela w 80. rocznicę bitwy pod Monte Cassino

Spisana jego własną ręką historia zapomnianego bohatera, podporucznika Kazimierza Gurbiela, który trafił na karty historii oręża polskiego jako dowódca 12. Pułku Ułanów Podolskich w armii generała Andersa. Żołnierze wspomnianej grupy zasłynęli tym, że 18 maja 1944 roku wkroczył do klasztoru Monte Cassino, gdzie zawiesili polską flagę.

We wstępie autor napisał:

„Po 42 latach, dopingowany i zachęcany przez wielu przyjaciół, przełożonych, historyków itd., czując, że niedługo trzeba już odejść, uległem wreszcie tym głosom i 10 stycznia 1987 roku rozpocząłem pisanie swych wspomnień z lat wojny.”

Na kolejnych kartach książki zaznaczył, że historia żołnierza, którą opowiada, jest fragmentem jego własnego życiorysu, a równocześnie historią wielu tysięcy polskich żołnierzy – tułaczy.

„Opisuję ja dlatego, że wtedy 18 V 1944 r. stałem się, mimo woli, symbolem tej wielkiej bitwy, oraz że dzięki Opatrzności udało mi się szczęśliwie przeżyć.”

„Moja droga do Monte Cassino. Wspomnienia” została spisana przez Kazimierza Gurbiela w Przemyślu w 1987 roku. Maszynopis został przekazany przez autora do Biblioteki Uniwersyteckiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w 1988 roku. Wydana przez Instytut De Republica publikacja jest wiernym przedrukiem autografu z niewielkimi ingerencjami edytorskimi ograniczającymi się do uwspółcześnienia interpunkcji oraz ortografii. Wydanie zostało opatrzone przypisami autorskimi, tekstowymi oraz rzeczowymi.

Tę i pozostałe książki Wydawnictwa Instytutu De Republica można nabyć w naszym sklepie internetowym