29 września 2023

Starożytni Rzymianie i My – wyjątkowa lekcja z antyku w Łazienkach Królewskich

29 września bieżącego roku w Łazienkach Królewskich w Warszawie odbyło się wyjątkowe wydarzenie. Profesor Anna Tarwacka – autorka książki „Kancelaria Impossibilia na tropie” oraz współautorka wystawy „Starożytni Rzymianie i My” przeprowadziła wyjątkową, plenerową lekcję z antyku z udziałem najmłodszych. Organizatorem wydarzenia był Instytut De Republica.

Starożytni Rzymianie i My – wyjątkowa lekcja z antyku w Łazienkach Królewskich

To już ostatnie dni, kiedy w Galerii Plenerowej Łazienek Królewskich w Warszawie można obejrzeć wystawę Instytutu De Republica „Starożytni Rzymianie i My”. Z tej okazji postanowili skorzystać uczniowie jednej z warszawskich szkół podstawowych. W ostatni czwartek obejrzeli wystawę oraz wzięli udział w specjalnie zorganizowanej lekcji plenerowej poprowadzonej przez profesor Annę Tarwacką, podczas której mieli niepowtarzalną okazję dowiedzieć się o Starożytnym Rzymie znacznie więcej, niż można znaleźć w szkolnych podręcznikach.

Podczas spotkania uczniowie zadawali nurtujące je pytania, jak również własnoręcznie przygotowali współczesne wersje starożytnej gry Terni lapilli, która jest pierwowzorem współczesnej zabawy w „Kółko i krzyżyk”. Na zakończenie wszyscy otrzymali książki „Kancelaria Impossibilia na tropie”, niektórzy nawet ze specjalną dedykacją od samej autorki.

Wszystkich, którzy jeszcze nie widzieli naszej wystawy „Starożytni Rzymianie i My”, serdecznie zapraszamy do Galerii Plenerowej Łazienek Królewskich, gdzie można ją obejrzeć tylko do końca tego tygodnia. To wspaniała lekcja historii dla najmłodszych, ale nie tylko.

Na kilkunastu planszach znajdują się różnorodne zagadnienia nawiązujące do kultury Starożytnego Rzymu. Ich celem jest przybliżenie antycznej rzeczywistości współczesnemu człowiekowi i ukazanie wkładu starożytnych Rzymian w szeroko rozumianą kulturę europejską. W rezultacie, każdy odbiorca wspomnianej wystawy ma okazję dowiedzieć się co nieco między innymi o prawie rzymskim i ustawie XII tablic, społeczeństwie rzymskim – jak mieszkali, w co się ubierali a także czym się pasjonowali i co robili w czasie wolnym.

Wystawę można oglądać w Galerii Plenerowej Łazienek Królewskich w Warszawie (ul. Agrykoli, obok Bramy Herbowej).