26 września 2023

Recenzja albumu „Mazurek Dąbrowskiego Obrazy, słowa, nuty” na łamach magazynu „Nowe Książki”

Zachęcamy do lektury najnowszej recenzji naszego albumu zatytułowanego „Mazurek Dąbrowskiego Obrazy, słowa, nuty” pod redakcją Janusza Górskiego, która ukazała się właśnie na łamach magazynu „Nowe Książki”.

Album „Mazurek Dąbrowskiego Obrazy, słowa, nuty”/ fot. Instytut De Republica

„Potężny tom formatu A4+ urzeka urodą. Kremowe karty przypominają stare księgi. Wysmakowana, bogata i zróżnicowana ikonografia sprawia nie tylko przyjemność estetyczną, jest także wybornym kontrapunktem do tekstu, podobnie ciekawym i pouczającym”

– to fragment recenzji Anny Woźniakowskiej z najnowszego numeru czasopisma „Nowe książki” (nr 9/2023, s. 61) na temat publikacji „Mazurek Dąbrowskiego. Obrazy, słowa, nuty”.

Książka wydana przez Instytut De Republica w 2022 roku pod redakcją prof. Janusza Górskiego – projektanta książek, redaktora i wydawcy, wielokrotnie nagradzanego i wyróżnianego w konkursie „Najpiękniejsze Książki Roku” – to bogato ilustrowana edycja, adresowana do wszystkich zainteresowanych polską historią i kulturą. Praca została podzielona na dwie części.

Część pierwsza (historyczno-popularyzatorska) przedstawia nie tylko tło dziejowe oraz okoliczności powstania i losów „Mazurka Dąbrowskiego”, lecz także osobę twórcy słów hymnu – polityka i działacza społecznego Józefa Wybickiego oraz generała Jana Henryka Dąbrowskiego.

Część druga natomiast – o charakterze teoretyczno-naukowym – jest skierowana do czytelników, którzy chcą pogłębić swoją wiedzę na temat hymnu. Zawiera ona dwa rozdziały dotyczące tekstu oraz muzyki (do książki dołączono płytę CD).

W marcu 2023 roku publikacja została uznana przez redakcję „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI” za „Książkę Miesiąca”.

Serdecznie zachęcamy do przeczytania pełnego tekstu recenzji, który można znaleźć na stronie internetowej magazynu „Nowe Książki”.

Album oraz wszystkie pozostałe publikacje wydane przez Instytut De Republica można nabyć w naszym sklepie internetowym