30 maja 2023

Tajemnicza dama – wystawa o ludziach, którzy żyli w przeszłości

29 maja 2023 roku w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu odbył się wernisaż wystawy „Mumia Tajemniczej Damy. Studia i perspektywy”. Bogatą w multimedia i unikatowe obiekty ekspozycję będzie można oglądać do 22 października 2023 roku. Partnerem wystawy jest Instytut De Republica.

Joanna Gepfert, Zastępca Dyrektora Instytutu De Republica. Fot. Instytut De Republica; Jarosław Piwko

Przygotowana przez Muzeum Śląskie w Katowicach wystawa „Mumia Tajemniczej Damy. Studia i perspektywy” pokazuje zupełnie nowatorskie podejście do muzealnictwa, nade wszystko do badania eksponatów. Okazuje się, że do badania mumii, z powodzeniem można wykorzystywać dziś metody często stosowane na co dzień na przykład w medycynie.

Fenomenem jest to, jak archeologia współpracuje z nowymi technologiami i jak na tym korzystamy. Wcześniejsze badania „Mumii Tajemniczej Damy”  wykazywały, że kobieta chorowała najprawdopodobniej na raka. Z biegiem lat, wysiłkiem kolejnych badaczy, umiejętnie wykorzystujących w swojej pracy technologię, udało się potwierdzić wcześniejsze hipotezy o zmumifikowanej ciężarnej kobiecie, która jest jedną z bohaterek niniejszej wystawy

wskazała Joanna Gepfert, Zastępca Dyrektora Instytutu De Republica, otwierając spotkanie.

Jak podkreśliła dr hab. Agnieszka Mączyńska, kuratorka wystawy, celem poznańskiej ekspozycji jest między innymi uświadomienie odbiorcom, że mumia nie jest typowym obiektem muzealnym, co za tym idzie, nie powinna być traktowana jako przedmiot, ciekawostka czy wzbudzające zainteresowanie kuriozum.

Dziś traktujemy mumię jako szczątki człowieka, który kiedyś żył, który następnie zmarł. Dzięki badaniom, które tutaj prezentujemy, jesteśmy w stanie dowiedzieć się więcej o tym skąd pochodził, ile miał lat, z jakiej rodziny pochodził – bogatej czy biednej

– podkreśliła.

Za powstanie koncepcji ekspozycji odpowiadała Marzena Ożarek-Szilke oraz dr Wojciech Ejsmond, współkierownik projektu Warsaw Mummy Project, laureat Nagrody Instytutu De Republica w dziedzinie nauk humanistycznych w 2022 roku. W swoim wystąpieniu podczas wernisażu pokreślił nieocenioną rolę tak zwanej poznańskiej szkoły archeologicznej, która znana jest na całym świecie z wysokiej klasy metodologii badań archeologicznych.

– To znakomicie koresponduje z naszą wystawą, która stawia i przedstawia odbiorcom nowoczesne technologie stosowane w archeologii

– zaznaczył.

Wystawę „Mumia Tajemniczej Damy. Studia i perspektywy”, która jest eksponowana w Pałacu Górków przy ulicy Wodnej 27 w Poznaniu można oglądać aż do 22 października bieżącego roku.