11 kwietnia 2023

64. edycja Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świece Współczesnym

W dniach 1-2 kwietnia 2023 roku na Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego odbył się 64. finał jednej z najstarszych przedmiotowych olimpiad – Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym organizowanej na zlecenie Ministerstwa Edukacji i Nauki RP. Patronat honorowy nad tegoroczną edycją Olimpiady objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Współorganizatorem wydarzenia był Instytut De Republica.

64. edycja Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świece Współczesnym

W finale wzięli udział najlepsi uczniowie wyłonieni w zawodach szkolnych (listopad 2022), a następnie w zawodach okręgowych (styczeń 2023). Łącznie do rywalizacji przystąpiło 91 osób.

W każdym roku olimpiada ma swój temat zmienny – w roku szkolnym 2022/2023 brzmiał on WYBORY W PAŃSTWIE WSPÓŁCZESNYM.

W trakcie dwóch dni zawodów uczniowie najpierw rozwiązywali test, następnie ci uczestnicy, którzy pomyślnie przeszli próg punktowy z testu, odpowiadali na pytania problemowe podczas egzaminów ustnych.

Zawody wyłoniły 30 najlepszych uczestników, którzy uzyskali tytuł Laureata, otrzymując tym samym ulgę w postępowaniu maturalnym w 2023 roku. Pozostali uczniowie to finaliści i uczestnicy zawodów III stopnia.

Zwycięzcą Olimpiady został Michał Pezda z okręgu Częstochowa.

Wszystkim uczniom serdecznie gratulujemy i życzymy wszelkich sukcesów w pokonywaniu kolejnych ścieżek edukacyjnych.