19 grudnia 2022

Instytut De Republica głównym partnerem wystawy „Janusz Fiszer. Kolekcjoner”

Od 16 grudnia 2022 roku w Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego można podziwiać skarby kolekcji Janusza Fiszera w ramach wystawy czasowej „Janusz Fiszer. Kolekcjoner”. Ekspozycja prezentuje ponad 100 unikatowych obiektów w skali Polski i świata – m.in. bezcenne archiwalia, w tym bulle papieskie, korespondencje monarchów europejskich, dokumenty sygnowane przez osoby mające wpływ na historię XX wieku czy zbiór papierów wartościowych wydawanych na przestrzeni XIX i XX wieku. Organizatorem wystawy są Uniwersytet Warszawski, Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego, Stowarzyszenie Muzeów Uczelnianych oraz Varia Fundacja Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Głównym partnerem wystawy jest Instytut De Republica.

Instytut De Republica głównym partnerem wystawy „Janusz Fiszer. Kolekcjoner”

Wystawa „Janusz Fiszer. Kolekcjoner” to wyselekcjonowany fragment bogatej kolekcji jaką w październiku 2020 roku Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego przekazała prof. dr hab. n. med. Urszula Fiszer, małżonka Janusza Fiszera. Liczący blisko 13 tysięcy obiektów zbiór oraz zasób 432 tysięcy znaczków wyróżnia się spójnością tematyczną i oryginalnością. – Mój mąż gromadził tę kolekcję przez kilkadziesiąt lat, jak pamiętam od zawsze, a byliśmy razem od siódmej klasy szkoły podstawowej w Piotrkowie Trybunalskim. Dokumenty nabywał w trakcie podróży zagranicznych, szczególnie ulubionym miejscem był Cecil Court w Covent Garden w Londynie, gdzie godzinami przebywał w uroczych antykwariatach – mówiła podczas wernisażu wystawy prof. dr hab. n. med. Urszula Fiszer.

W skład spuścizny wchodzą – unikatowe w skali Polski i świata – niepublikowane dotąd obiekty o niepodważalnym walorze poznawczym, jak i artystycznym. – Dzisiaj otwieramy nie tylko wystawę, ale tak naprawdę projekt, który rozpoczął się parę lat temu. Wystawa to pierwszy krok do opracowania tej kolekcji, która jest naprawdę potężna. (…) Posiada ona spektakularne obiekty, od XIII-XVI-wiecznych dokumentów po bulle papieskie, dokumenty sygnowane przez prezydentów Stanów Zjednoczonych, w dużej mierze dotyczące rodziny królewskiej, blisko sześćset zdjęć tzw. starożytnego Egiptu z XIX wieku – opisywał dr hab. Hubert Kowalski, prof. ucz., dyrektor Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego.

Kolekcja Muzeum została powiększona m.in. o bezcenne archiwalia, w tym o kolekcję bulli papieskich, korespondencje monarchów europejskich (m.in. Elżbiety I, królowej Wiktorii, Jerzego VI, Elżbiety II, Napoleona I, Napoleona III, Emanuela III), dokumenty sygnowane przez osoby mające wpływ na historię XX w. (Benito Mussolini, Winston Churchill), prezydentów Stanów Zjednoczonych (Abraham Lincoln, Thomas Jefferson, Richard Nixon, James Monroe), czy liczący kilka tysięcy obiektów zbiór papierów wartościowych wydawanych na przestrzeni XIX i XX wieku przez światowych potentatów przedsiębiorstw kolejowych, samochodowych, górniczych. Wśród przekazanych zabytków znalazła się także kolekcja kartograficzna z historycznymi mapami ówczesnych kolonii Imperium Brytyjskiego, mapami państw europejskich i afrykańskich. Pośród innych muzealiów, o jakie wzbogacono zbiory Muzeum UW, znajdują się takie obiekty jak kolekcja filatelistyczna, XIX i XX-wieczne ryciny i plany, zabytkowe kałamarze i szkatułki, brytyjskie ordery, kolekcja autografów, czy zaproszenia na koronacje królewskie.

Otwierając wystawę Rektor Uniwersytetu Warszawskiego prof. dr hab. Alojzy Z. Nowak wspominał postać dr. Janusza Fiszera, którego zbiór został przekazany Muzeum: – Dla Wydziału, dla Uniwersytetu w sensie merytorycznym zrobił niezwykle dużo. Swoją kulturą osobistą, podejściem do studentów, racjonalnością, ale przede wszystkim ogromną wiedzą merytoryczną i tym, co dla Uniwersytetu jest chyba najważniejsze – szacunkiem do człowieka, szacunkiem do studenta, do studentki, otwartością i ogromną tolerancją.

Dr Janusz Fiszer specjalizował się dziedzinie polskiego i międzynarodowego prawa podatkowego. Był wykładowcą akademickim, od 1980 roku prowadził nieprzerwanie wykłady na Uniwersytecie Warszawskim, był współautorem wielu ustaw oraz ponad 1.100 publikacji naukowych na tematy prawno-podatkowe i finansowe w profesjonalnych czasopismach polskich (m.in. „Finanse”, „Państwo i Prawo”, „Przegląd Podatkowy”, „Monitor Podatkowy”, „Dziennik Gazeta Prawna”), angielskojęzycznych (m.in.„Tax Notes International”, „Tax News Service”, „East European Business Law”, „European Taxation”, „Intertax”) i niemieckich („Wirtschaft und Recht in Osteuropa”). Prywatnie kolekcjoner antyków, starodruków i książek, znawca historii imperium brytyjskiego.

W trakcie wernisażu zabrała głos również Joanna Gepfert, zastępca dyrektora Instytutu De Republica, głównego partnera wystawy. – Instytut powstał właśnie po to, by wspierać środowisko naukowe, żeby wspierać tego typu wydarzenia, jak ta wystawa. Bardzo się cieszę, że możemy razem z Muzeum, razem z Uniwersytetem przybliżać tę ciekawą, niezwykłą postać Janusza Fiszera, jego osiągnięcia a przede wszystkim pasję – mówiła.

Ekspozycję „Janusz Fiszer. Kolekcjoner” można zwiedzać bezpłatnie w godzinach 10.00–16.00 (ostatnia grupa rozpoczyna o 15.00) od poniedziałku do piątku. Wystawa dostępna będzie dla zwiedzających od 19 grudnia 2022 do 17 marca 2023 roku w Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego.

Fot. Instytut De Republica / Paweł Konarzewski