Ile adwokat bierze za reprezentowanie w sądzie?

ile zarabia adwokat?

Spis treści

ile zarabia adwokat?

Dochodzenie swoich praw na sali sądowej wiąże się z dużymi emocjami i stresem, dlatego warto się do tego odpowiednio przygotować. W wielu sytuacjach konieczna może okazać się pomoc adwokata, który przeprowadzi nas przez wszystkie fazy postępowania sądowego. Ile kosztuje pomoc adwokata i na jakie wydatki związane z procesem będziemy musieli się przygotować? O tym dowiecie się z tego artykułu.

Adwokat – jakie świadczy usługi?

Praca adwokata to nie tylko reprezentowanie klienta w sądzie podczas rozprawy, ale także szereg czynności przygotowujących do postępowania sądowego. W ich zakres wchodzą porady prawne, sporządzanie dokumentów, np. pozwów, udzielanie konsultacji czy udział w negocjacjach pomiędzy stronami postępowania. Adwokat czuwa nad dopełnieniem przed klienta wszelkich formalności wymaganych prawem. Prawnik z ukończoną aplikacją adwokacką może reprezentować klienta w sądach wszystkich instancji. Zakres jego usług jest różny w zależności od tego, czy mamy do czynienia z postępowaniem karnym, czy cywilnym. W pierwszym przypadku prawnik może być obecny podczas przesłuchań przed organami ścigania. Na sali sądowej przyjmuje natomiast pozycję obrońcy oskarżonego lub występuje jako oskarżyciel posiłkowy. Rola adwokata w procesie cywilnym jest podobna – prawnik występuje jako pełnomocnik strony postępowania i może towarzyszyć klientowi na sali sądowej. Sprawy karne dotyczą przestępstw i wykroczeń, natomiast prawo cywilne obejmuje bardzo wiele dziedzin życia, do których zaliczają się: prawo rodzinne i opiekuńcze, prawo pracy, ubezpieczenia społeczne, zasady dziedziczenia itd.

Ile kosztują usługi prawnika? Shutterstock.com

Adwokat – ile kosztuje?

Zazwyczaj adwokaci nie pracują według odgórnie ustalonego cennika, każda sprawa jest bowiem rozpatrywana indywidualnie i może wymagać różnego poziomu zaangażowania od prawnika. Niektóre postępowania sądowe trwają wiele miesięcy, a nawet lat. Długość całego procesu wpłynie na ostateczną cenę usługi adwokata. Podstawowym kryterium jest jednak złożoność sprawy, na którą składa się liczba konsultacji, ilość sporządzonych dokumentów i reszta czynności podjętych przez adwokata. Wysokość honorarium pełnomocnika zależy też od czynników, takich jak renoma kancelarii, doświadczenie prawnika i region kraju. Usługi adwokata w Warszawie czy w Krakowie mogą być nawet o kilkadziesiąt procent wyższe niż w mniejszych miejscowościach. Warto też wiedzieć, że możemy się spotkać z różnymi sposobami naliczania wynagrodzenia przez kancelarię. Niektórzy prawnicy pobierają jednorazowe wynagrodzenie za prowadzenie sprawy i uczestnictwo w rozprawach. Niekiedy do tej ceny doliczają pewien procent uzyskanej przez klienta kwoty pieniężnej, jeśli sprawa sądowa dotyczyła np. spadku lub darowizny. Jest to tzw. premia od sukcesu, obowiązująca zazwyczaj także przy obsłudze prawnej firm. W wielu kancelariach obowiązuje stawka godzinowa, którą mnoży się przez liczbę godzin poświęconych sprawie przez prawnika. Koszt pojedynczej konsultacji prawnej może wynosić 150-500 złotych. Sporządzenie pisma procesowego kosztuje około 150-300 złotych. Całość pracy adwokata przy sprawie rozwodowej wyceniana jest zwykle na kilka tysięcy złotych. W zależności od długości i skomplikowania sprawy kwota ta może wzrosnąć nawet kilkakrotnie. Jeszcze trudniejsze do oszacowania jest honorarium adwokackie w sprawie karnej. Zwykle jednak stawki zaczynają się od kilku tysięcy w górę.

Adwokat za darmo

Jak widać, pomoc prawna kosztuje sporo, a ceny wzrastają proporcjonalnie do rosnących kosztów życia w naszym kraju. Co więc zrobić w sytuacji, kiedy nie stać nas na wynajęcie adwokata. Możemy wtedy ubiegać się o pełnomocnika z urzędu. W tym celu należy złożyć wniosek do sądu wraz z dokumentami potwierdzającymi trudną sytuację materialną. Jeśli sąd rozpatrzy wniosek pozytywnie, przydzieli nam adwokata z urzędu, który poprowadzi sprawę za darmo. Sąd może jednak uznać, że w danej sytuacji pomoc adwokata w ogóle nie jest potrzebna, wówczas odrzuci wniosek. Osoby w trudnej sytuacji mogą ubiegać się także o zwolnienie z opłat sądowych.

Dodaj opinię:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

13 − 9 =

Podobne