Iderepublica.pl

Pozew o rozwód – wzór, jak złożyć?

pozew o rozwód

Spis treści

pozew o rozwód

Rozwód jest trudnym, ale niekiedy nieuniknionym wydarzeniem w naszym życiu. Przed złożeniem pozwu o rozwód warto więc przygotować się na to, co nas czeka, żeby zminimalizować stres związany z procesem sądowym. Od czego zaczyna się procedura rozwodowa? Czym jest pozew o rozwód? O tym w artykule poniżej.

Pozew o rozwód – wzór

Procedurę rozwodową rozpoczyna złożenie przez stronę postępowania (czyli osobę zainteresowaną zakończeniem małżeństwa) pozwu rozwodowego. Pozew o rozwód to wniosek o orzeczenie przez sąd rozwodu pomiędzy dotychczasowymi współmałżonkami. Pismo to należy przekazać do właściwego sądu, który ma zajmować się tą sprawą, dlatego we wniosku koniecznie trzeba umieścić pełną nazwę placówki. Ponadto pozew musi zawierać dane osobowe małżonków – imiona i nazwiska, aktualne adresy zamieszkania, numer PESEL, telefon lub adres mailowy. Pod tymi danymi należy sformułować wniosek o formalne rozwiązanie związku małżeńskiego. W tym miejscu trzeba umieścić informacje, gdzie małżeństwo zostało zawarte oraz numer aktu małżeństwa. Pozew może zawierać wniosek o rozwód bez orzekania o winie (jest to najczęstszy sposób zakończenia małżeństwa), o wyłącznej winie jednej ze stron lub o winie obu stron. To, jakie orzeczenie ma wydać sąd, należy koniecznie zawrzeć w pozwie rozwodowym. Pod wnioskiem o zakończenie małżeństwa przez rozwód możemy umieścić inne żądania, których treść będzie zależeć od indywidualnej sytuacji małżonków. Pozew może zawierać więc wniosek o zasądzenie alimentów na rzecz małoletniego dziecka (należy wpisać proponowaną kwotę) i prośbę o ustalenie kontaktów strony pozwanej z dzieckiem. W niektórych sytuacjach konieczne będzie sformułowanie żądania o ograniczenie pozwanemu praw rodzicielskich i powierzenie stronie wnoszącej pozew wykonywania władzy rodzicielskiej. Zazwyczaj jednak obydwoje rodzice zachowują prawo do opieki nad dziećmi, a szczegółowe zasady sprawowania władzy nad dzieckiem ustala sąd podczas rozprawy. Pozew o rozwód może także zawierać żądanie zasądzenia na rzecz powoda kosztów procesu. Wówczas strona, która zostaje obarczona winą za rozpad małżeństwa, musi ponieść wszystkie koszty postępowania sądowego. Następny etap pozwu to przedstawienie uzasadnienia, w którym trzeba zawrzeć okoliczności i przyczyny rozpadu małżeństwa. Wniosek o rozwód może zawierać także informacje na temat powołania ewentualnych świadków, wyniku odbytych mediacji itp. Do pozwu należy dołączyć załączniki, takie jak odpis skrócony aktu małżeństwa, skrócone odpisy aktów urodzenia dzieci oraz dowód wpłaty.

Wniosek rozwodowy, shutterstock.com

Pozew o rozwód – jak złożyć?

Złożenie pozwu rozwodowego odbywa się na tej samej zasadzie co składanie innych pism i wniosków do sądu. Pismo można złożyć osobiście lub przez pełnomocnika, którym jest reprezentujący stronę adwokat. Warto pamiętać, że pozew rozwodowy sporządza się w dwóch egzemplarzach – jeden trafia do sądu, a drugi należy wysłać współmałżonkowi. Przy składaniu pozwu uiszcza się obowiązkową opłatę sądową w wysokości 600 złotych – można ją wnieść w formie gotówkowej w kasie sądu lub przelewem. Pozew o rozwód wraz z załącznikami składamy w sądzie osobiście lub wysyłamy listem poleconym, nie ma możliwości złożenia pisma przez Internet. Placówką, do której należy się udać, jest sąd okręgowy w byłym lub obecnym miejscu zamieszkania małżonków. Jeśli pozew będzie niekompletny, zostaniemy wezwani przez sąd do uzupełnienia wskazanych braków. Źle sformułowany lub zawierający braki wniosek o rozwód nie niesie ze sobą żadnych skutków prawnych. Sąd nie podejmie też działań, jeśli nie uiścimy opłaty sądowej w wysokości 600 złotych. Pierwsza rozprawa rozwodowa wyznaczana jest zwykle w terminie kilku miesięcy po dniu złożenia pozwu. Sąd daje stronie pozwanej czas na ustosunkowanie się do żądań i uzasadnień, zawartych w piśmie. W razie wątpliwości lub trudności z napisaniem pozwu o rozwód warto skontaktować się z profesjonalnym adwokatem, który przeprowadzi nas przez wszystkie etapy procedury sądowej. Adwokat pomoże napisać poprawny pozew i będzie czuwał nad dopełnieniem przez klienta wszelkich formalności.

Dodaj opinię:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

18 − 8 =

Podobne