Iderepublica.pl

Ile zarabia prawnik?

ile zarabia prawnik

Spis treści

ile zarabia prawnik

Prawo od dekad pozostaje jednym z najbardziej prestiżowych kierunków studiów. Początkujący prawnicy liczą na pewne zatrudnienie, wysokie zarobki i społeczne uznanie. To, ile zarabia prawnik, jest jednak trudne do określenia ze względu na mnogość specjalizacji w tym zawodzie. W tym artykule staramy się przybliżyć to niełatwe zagadnienie.

Prawnik, czyli kto?

Istnieje wiele zawodów prawniczych, różnią się one znacząco specyfiką i funkcją, jaką spełniają w społeczeństwie. Prawnikami są pracownicy sądów i wymiaru sprawiedliwości – sędziowie, prokuratorzy, kuratorzy sądowi, komornicy, asystenci sądowi itd. Większość prawników nie pracuje jednak w sądach, ale prowadzi własne kancelarie prawne, świadcząc usługi z różnych dziedzin prawa. Takimi specjalistami są adwokaci, radcy prawni i notariusze. Ci pierwsi specjalizują się w reprezentowaniu klientów przed wymiarem sprawiedliwości i udzielają porad prawnych w szerokim zakresie. Mają prawo do bronienia oskarżonych w procesach karnych i działania jako pełnomocnicy w sprawach cywilnych. Głównym zadaniem radcy prawnego jest udzielanie porad i konsultacji prawnych, interpretowanie przepisów, wydawanie opinii oraz sporządzanie umów. Radca może być także pełnomocnikiem klienta w sądzie. Osobnym zawodem prawniczym jest notariusz, którego rolą jest stwierdzanie w imieniu prawa różnych faktów prawnych poprzez sporządzanie aktów notarialnych. Notariusze tworzą i zatwierdzają dokumenty mające moc prawną, np. dotyczące sprzedaży, darowizny, spadku itd. Osoby z wykształceniem prawniczym znajdują także pracę w różnych urzędach i instytucjach państwowych, korporacjach i prywatnych firmach. Zapotrzebowanie na pracowników posiadających wiedzę z zakresu prawa jest duże, dlatego absolwenci tego kierunku nie będą mieć problemu ze znalezieniem zatrudnienia.

Ile zarabia prawnik? Shutterstock.com

Ile zarabia sędzia?

Zarobki pracowników sądów są jawne i ustalane przez państwo. Najwięcej w tej grupie zarabiają sędziowie, których wynagrodzenia wahają się między 12,6 tysięcy złotych do 19,9 tysięcy złotych brutto. Duże znaczenie ma rodzaj sądu – niższe stawki otrzymują sędziowie sądów powszechnych, a w górnej granicy mieszczą się zarobki sędziów sądów okręgowych i apelacyjnych. Najwięcej zarabiają pracownicy Trybunału Konstytucyjnego i Sądu Najwyższego – odpowiednio 30,7 tysięcy oraz 25,4 tysięcy złotych brutto. Do zarobków sędziego doliczane są różne dodatki i nagrody jubileuszowe. Na podobnej zasadzie zarobki ustalane są w prokuraturze. Prokurator rejonowy może liczyć na około 16 tysięcy złotych brutto. Te kwoty wzrastają jednak znacząco wraz ze stażem pracy i liczbą posiadanych specjalizacji. Odpowiednio wyższe zarobki otrzymują prokuratorzy okręgowi i regionalni – około 20 tysięcy złotych brutto i więcej. Pracownicy prokuratury otrzymują także liczne dodatki funkcyjne.

Ile zarabia prawnik w kancelarii?

Na zarobki prawnika w kancelarii wpływa szereg czynników, takich jak doświadczenie i renoma w branży, region kraju oraz wielkość kancelarii. Średnie zarobki adwokatów i radców prawnych wynoszą od 10 do 20 tysięcy złotych brutto. Doświadczeni specjaliści w renomowanych kancelariach są jednak w stanie zarobić nawet 50 tysięcy brutto miesięcznie. A na jakie wynagrodzenia mogą liczyć początkujący prawnicy, tzw. aplikanci? Mediana wynagrodzeń na stanowisku aplikanta wynosi około 5320 złotych brutto. Wielu stażystów w kancelariach zarabia jednak znacznie mniej, często poniżej płacy minimalnej. Nieco inaczej wygląda sytuacja w zawodzie notariusza. W odróżnieniu od innych zawodów prawniczych notariusze nie ustalają sami stawek, ale pobierają jako wynagrodzenie pewien procent wartości sprawy, np. przekazywanej darowizny lub spadku. To, ile notariusz może uzyskać od klienta, ściśle reguluje prawo. Jest to tzw. taksa notarialna, czyli wykaz maksymalnych kwot, które może zarobić notariusz od danej sprawy. Jeżeli więc wartość transakcji wynosi 3000 złotych, wynagrodzenie notariusza będzie wynosić 100 złotych. Przy wyższych wartościach do tej kwoty dolicza się pewien procent od nadwyżki.

Dodaj opinię:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

82 − 73 =

Podobne