Iderepublica.pl

Ile kosztuje rozwód – poznaj te fakty, zanim złożysz pozew

Ile kosztuje rozwód?

Spis treści

Ile kosztuje rozwód?


Rozwód to jedno z najbardziej stresującym i obciążających emocjonalnie wydarzeń w życiu. Oficjalne rozstanie ze współmałżonkiem jest także drenujące dla kieszeni. W tym artykule opisujemy szacunkowe koszty, jakie w 2024 roku muszą ponieść osoby składające pozew o rozwód.

Ile kosztuje rozwód – od czego zacząć?

Jeśli już zdecydujemy się na prawne rozwiązanie związku małżeńskiego, będziemy musieli ponieść szereg kosztów związanych z procesem sądowym. Podstawową opłatą, którą musimy wnieść, jest opłata za pozew rozwodowy, wynosząca obecnie 600 złotych. Kwota przeznaczona jest na pokrycie podstawowych kosztów procedury sądowej. Najczęściej w trakcie rozprawy sąd dokonuje także podziału majątku. Opłata za zgodny podział majątku wynosi 300 złotych. Jeżeli jednak podział majątku jest sporny, koszt procedury wynosi 1000 złotych. O podziale spornym mówimy wtedy, gdy małżonkowie nie doszli do porozumienia w tej sprawie i chcą rozstrzygnąć spór na sali sądowej.

Rozwód, shutterstock.com

Ile kosztuje adwokat w sprawie rozwodowej?

Powszechnie przyjęło się rozwiązywanie małżeństwa przy pomocy adwokata, który na czas procedury rozwodowej staje się pełnomocnikiem strony. W skomplikowanych sprawach rozwodowych pomoc prawnika jest niezbędna. W takich przypadkach będziemy musieli uiścić jednorazową opłatę skarbową od pełnomocnictwa w wysokości 17 złotych do właściwego urzędu miasta. To, ile kosztuje pomoc adwokata w sprawie rozwodowej, zależy od bardzo wielu czynników. Adwokat ustala wynagrodzenie z każdym klientem indywidualnie, ale przypadku rozwodu stawki zaczynają się od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Skąd taka rozbieżność? Sprawa rozwodowa może ciągnąć się latami, zwłaszcza jeżeli sąd ma orzec o wyłącznej winie za rozpad małżeństwa jednej ze stron. Na ostateczną cenę, jaką będziemy musieli zapłacić pełnomocnikowi, wpływają więc czynniki, takie jak: skomplikowanie sprawy, jej długość, liczba konsultacji i dokumentów opracowywanych przez prawnika, renoma danego adwokata oraz region kraju. Na kosztach adwokata można zaoszczędzić znacząco, jeśli staramy się dążyć do porozumienia ze współmałżonkiem, rozwiązując kwestie sporne polubownie lub przez mediacje. W przypadku prostych spraw rozwodowych pomoc adwokata może się okazać się zbędna. Dzieje się tak wtedy, gdy małżonkowie są w stanie sami dojść do porozumienia w najważniejszych kwestiach związanych z zakończeniem małżeństwa.

Opinie specjalistyczne przy rozwodzie – kiedy są potrzebne?

W niektórych przypadkach przebieg procedury rozwodowej wymaga powołania biegłych, którzy wydają specjalistyczne opinie. Dzieje się tak choćby wtedy, gdy sąd rozstrzyga kwestię sprawowania władzy rodzicielskiej nad małoletnimi dziećmi. Potrzebna może okazać opinia sądowych specjalistów w dziedzinie psychologii, wywiad kuratora rodzinnego itd. Sąd decyduje, czy koszt opinii specjalistycznych ponoszą strony, czy Skarb Państwa. Jeżeli to małżonkowie zostaną obciążeni tymi kosztami, do ceny procesu trzeba będzie doliczyć kolejne kilkaset lub nawet kilka tysięcy złotych.

Zwolnienie z kosztów sądowych i przyznanie adwokata z urzędu

W pewnych sytuacjach możliwe jest całkowite lub częściowe ominięcie kosztów sądowych. Jeżeli jesteśmy w stanie wykazać, że nie możemy ponieść kosztów związanych z rozwodem bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny, sąd zwolni nas z opłat. Taką okoliczność trzeba jednak udowodnić, składając wniosek wraz z oświadczeniem o dochodach i posiadanym majątku. Sąd może wniosek oddalić lub przyznać całościowe lub częściowe zwolnienie z opłat sądowych. Analogicznie procedura wygląda w przypadku ubiegania się o pełnomocnika z urzędu. Sąd rozpatruje wniosek wraz z oświadczeniem o stanie majątkowym i rodzinnym i na tej podstawie przydziela stronie adwokata. Sąd może jednak odmówić, jeśli stwierdzi, że w tej konkretnej sprawie pomoc prawnika nie jest konieczna. Warto pamiętać, że o adwokata z urzędu możemy ubiegać się także przed złożeniem pozwu i niezależnie od tego, czy zostaliśmy zwolnieni z opłat sądowych.

Dodaj opinię:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 + 4 =

Podobne