Iderepublica.pl

Ile komornik może zabrać z emerytury? – wyjaśniamy

Ile komornik może zabrać z emerytury? – wyjaśniamy

Spis treści

Ile komornik może zabrać z emerytury? – wyjaśniamy

Każda osoba, wobec której toczy się egzekucja komornicza, powinna znać swoje prawa. Bez względu na to, czy jesteśmy pracownikami, czy emerytami, musimy wiedzieć, jak zabezpieczyć swój majątek w takiej sytuacji. W tym artykule wyjaśniamy, jaki procent emerytury może zająć komornik.

Na czym polega egzekucja komornicza?

Komornik to ostateczna instancja, do której udaje się osoba fizyczna lub firma, mająca problem ze ściągnięciem długu. Postępowanie egzekucyjne rozpoczynane jest wtedy, gdy nie jest możliwe odzyskanie należności w inny sposób. Wówczas komornik egzekwuje postanowienie sądowe na drodze przymusu, zajmując majątek dłużnika i przekazując je na poczet zaciągniętych przez niego długów. Egzekucja komornicza następuje więc wtedy, gdy osoba zobowiązana do wypłaty należności nie wywiązuje się z nałożonego na nią nakazu sądowego. Komornik może zająć zarówno środki pieniężne z wynagrodzenia i rachunków bankowych, jak i ruchomości (samochody, wyposażenie mieszkania itd.) lub nieruchomości. Egzekucja komornicza podlega jednak prawnym ograniczeniom, a pewne dobra należące do dłużnika podlegają szczególnej ochronie.

Zajęcie komornicze, shutterstock.com

Ile komornik może zabrać z emerytury?

Wynagrodzenia za pracę, a także emerytury i renty, są szczególnie chronione przed egzekucją komorniczą, ponieważ stanowią podstawowe źródło utrzymania. Komornik nie może pozbawić dłużnika środków niezbędnych do życia. Osoby pobierające emeryturę i rentę są szczególnie narażone na pauperyzację, dlatego państwo wyznaczyło przepisy, które kontrolują przebieg postępowania egzekucyjnego w takich przypadkach. Zgodnie z obowiązującymi przepisami komornik może zająć środki do kwoty wynoszącej 75 procent minimalnej emerytury. Od 1 marca 2024 roku emerytura minimalna wynosi 1780,96 złotych. 75 procent tej liczby to dokładnie 1335,72 złotych. Ta kwota to część emerytury, której komornikowi pobrać nie wolno. Jest to tzw. kwota wolna od zajęcia komorniczego, która musi pozostać dłużnikowi po potrąceniu wszelkich należności związanych z egzekucją komorniczą. Środki powyżej 1335,72 złotych brutto mogą zostać zajęte na poczet spłaty należności i przekazane wierzycielowi. Oprócz tego komornik musi przestrzegać limitów procentowych – nie może zająć więcej niż 25 procent emerytury. Pozostałe 75 procent musi zostać wolne od egzekucji komorniczej. Jeżeli więc emerytura wynosi 2000 złotych, komornik może z niej pobrać maksymalnie 500 złotych. Istnieją jednak odstępstwa od tej reguły, ponieważ w pewnych przypadkach komornik może pobrać więcej. Dzieje się tak wtedy, gdy należność do zapłacenia jest długiem alimentacyjnym. Komornik ma wtedy prawo zająć nawet 60 procent emerytury. Jeśli więc emeryt otrzymuje 2000 złotych, będzie musiał oddać 1200 złotych na poczet spłaty długu. Dzieje się tak dlatego, że długi alimentacyjne są traktowane priorytetowo przez państwo ze względu na swój wymiar etyczny. Jednak nawet w tym przypadku istnieje zagwarantowana kwota wolna od zajęcia komorniczego. W 2024 roku wynosi ona 764,62 złote brutto. Kwoty wolne od egzekucji podlegają waloryzacji na tej samej zasadzie co emerytury i renty. Ich wysokość ogłaszana jest 1 marca każdego roku. Podsumowując, komornik nie ma prawa zająć więcej, niż przewidują to przepisy prawa. Prawa dłużników, w szczególności osób najsłabszych i najuboższych, podlegają ochronie prawnej. Dłużnik ma więc prawo do uzyskiwania informacji na temat toczącego się postępowania egzekucyjnego i zabezpieczenia środków pieniężnych niezbędnych do życia. A co jeśli komornik nie uszanuje praw dłużnika i złamie obowiązujące przepisy. Dłużnik może złożyć wówczas skargę na czynności komornika. Należy wnieść ją do sądu rejonowego, przy którym działa dany komornik.

Dodaj opinię:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

72 + = 76

Podobne