Radca prawny a adwokat – czym się różnią?

Radca prawny a adwokat

Spis treści

Radca prawny a adwokat

Istnieje wiele zawodów prawniczych, których specyfika jest trudna do rozróżnienia dla osoby niemającej na co dzień kontaktu z zagadnieniami prawnymi. Do kogo udać się po poradę, kiedy chcemy się rozwieść? A co jeśli mamy problem z działalnością biznesową? W tym artykule przedstawiamy różnice pomiędzy dwoma rodzajami prawników – radcami i adwokatami.

Czym zajmuje się adwokat?

Adwokat to osoba świadcząca szeroko rozumianą pomoc prawną. Zakres uprawnień adwokata jest naprawdę szeroki i obejmuje niemal wszystkie zagadnienia z zakresu prawa. Adwokaci udzielają porad, konsultują różne projekty i ustawy pod kątem prawnym, opiniują dokumenty itp. Do najważniejszych zadań adwokata należy reprezentowanie klienta w sądzie lub przed wymiarem sprawiedliwości. To do adwokata udamy się po pomoc, jeśli wejdziemy w konflikt z prawem. Adwokat bywa bowiem nazywany także „obrońcą”, kiedy bierze udział w procesie karnym, reprezentując oskarżonego. Może uczestniczyć także w przesłuchaniach policyjnych i prokuratorskich. Adwokaci reprezentują klientów także podczas postępowania cywilnego, np. spraw rozwodowych, spadkowych, zagadnień prawa pracy i nieruchomości. Posiadają też najszersze uprawnienia procesowe, pracując jako pełnomocnicy przed sądami wszystkich instancji.

Kim jest radca prawny?

Pod wieloma względami uprawnienia radcy prawnego pokrywają się z zakresem działań adwokata. Radcy udzielają porad prawnych, uczestniczą w sporządzaniu umów i innych ważnych dokumentów, a także sporządzają opinie prawne. Od niedawna mają prawo do reprezentowania klientów podczas postępowania sądowego, również w sprawach karnych. Po pomoc do radcy prawnego możemy się więc udać, jeśli potrzebujemy rozstrzygnięcia jakiegoś problemu prawnego, chcemy uzyskać poradę w tym zakresie lub sporządzamy umowę. Radca pomoże też obsłużyć prawnie działalność firmy lub instytucji publicznej. W zakres obsługi prawnej działalności gospodarczej wchodzi między innymi sporządzanie umów, regulaminów, udział w negocjacjach biznesowych itd. Pomoc radcy prawnego ma zagwarantować legalność podejmowanych przedsięwzięć. Radcy prawni mogą doradzać także osobom fizycznym, reprezentując je w sprawach spadkowych, rozwodowych czy związanych z prawem pracy.

Adwokat a radca prawny, shutterstock.com

Adwokat a radca prawny – podobieństwa i różnice

Adwokaci i radcy prawni to prawnicy, czyli osoby które ukończyły pięcioletnie studia magisterskie na kierunku o nazwie prawo. Żeby jednak móc legitymować się jednym z tych dwóch tytułów, należy oprócz studiów ukończyć tzw. aplikację, czyli przygotowanie do określonego zawodu prawniczego. W Polsce istnieją zatem osobne aplikacje, czyli ścieżki kariery dla prawników – adwokacka i radcowska, które trwają trzy lata i kończą się egzaminem państwowym. Zarówno adwokaci, jak i radcy są od chwili uzyskania tytułu zobowiązani do przestrzegania kodeksu etyki zawodowej. Różnice w uprawnieniach adwokatów i radców prawnych są dziś tak niewielkie, że wielu ekspertów traktuje ten podział jako sztuczny i mający walor wyłącznie historyczny. Podstawowa różnica pomiędzy tymi korporacjami prawniczymi dotyczy kwestii zatrudnienia. Radcy prawni mogą pracować w przedsiębiorstwach na umowę o pracę lub prowadzić działalność gospodarczą. Adwokaci natomiast mogą zawierać wyłącznie umowy cywilnoprawne, prowadzić własną działalność lub pracować jako wspólnicy spółki osobowej. Warto wiedzieć, że obrońcą w sprawach karnych może być tylko adwokat lub radca niepozostający w stosunku pracy. Adwokaci mają większe uprawnienia procesowe, dlatego jeśli chcemy wnieść skargę do sądu wyższej instancji lub do jednego z trybunałów europejskich, warto skorzystać z pomocy kancelarii adwokackiej. Dla zdecydowanej większości klientów różnice pomiędzy tymi dwoma zawodami prawniczymi są jednak ledwo zauważalne. Adwokaci i radcy są tak samo zobowiązani do zachowania ścisłej tajemnicy zawodowej, muszą wykazywać się szeroką wiedzą prawniczą oraz zazwyczaj specjalizują się w jednej dziedzinie prawa. Wybór specjalisty zależy więc od indywidualnych potrzeb i preferencji klienta.

Dodaj opinię:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− 1 = 1

Podobne