Zwycięski pokój czy rozejm na pokolenie – traktat ryski z perspektywy 100 lat

Redakcja naukowa: Zbigniew Girzyński, Jarosław Kłaczkow

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku odrodzone po 123 latach niewoli państwo stanęło przed szeregiem wyzwań. Największym z  nich była tląca się już pod koniec 1918 roku wojna z Rosją bolszewicką,  która na dobre wybuchnie w początkach 1919 roku. Nie był to zwykły konflikt graniczny jakich wówczas było wiele. Była to wojna, która miała zdecydować o niepodległości Polski oraz nowym porządku w Europie  Środkowo-Wschodniej.

Traktat ryski zawarty 18 marca 1921 roku zakończył tę wojnę. Pieczętował on nie tylko niepodległość Państwa Polskiego, ale stanowił naturalne  przedłużenie traktatu wersalskiego z czerwca 1919 roku, który stanowił nowy porządek w Europie Zachodniej. Aby zrozumieć złożoność sytuacji Europy Wschodniej w okresie dwudziestolecia międzywojennego niezbędne  jest zapoznanie się z założeniami, konsekwencjami i znaczeniem  traktatu ryskiego. Traktat wprawdzie miał przede wszystkim charakter  graniczny, ale jego skutki polityczne były dalece szersze. Czy  faktycznie jego konsekwencje skończyły się w roku 1939? Jak zapatrywał  się na traktat Zachód występujący w niecodziennej dla siebie roli  biernego obserwatora? Jak traktat odbierano w Polsce? Na te i wiele  innych pytań starają się odpowiedzieć autorzy publikacji „Zwycięski  pokój czy rozejm na pokolenie – traktat ryski z perspektywy 100 lat”.

Monografia naukowa „Zwycięski pokój czy rozejm na pokolenie – traktat ryski z perspektywy 100 lat” pod redakcją dr hab. Zbigniewa Girzyńskiego, prof. ucz. i prof. dr hab. Jarosława Kłaczkowa to efekt konferencji zorganizowanej przez Instytut De Republica wraz z Katedrą Historii XIX-XX wieku i Historii Najnowszej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Parlamentarnego Zespołu Miłośników Historii.

Konferencja jak i publikacja podkreśla jak ważna w naszych dziejach i walce o utrzymanie niepodległości była zwycięska wojna z bolszewikami w 1920 roku, zakończona podpisaniem traktatu pokojowego w Rydze w marcu 1921 roku.

***

Zwycięski pokój czy rozejm na pokolenie – traktat ryski z perspektywy 100 lat

Waga: 2 kg
Wymiary: 16 × 24 × 4 cm
Redakcja naukowa: Jarosław Kłaczkow, Zbigniew Girzyński
Wydawca: Instytut De Republica
Serie wydawnicze: Monografie Instytutu De Republica
Zakres publikacji: Historia
Język: polski
Liczba stron: 512
ISBN: 978-83-67253-22-2
Oprawa: twarda papierowa
Rok wydania: 2022

Kup online
Okładka:

Załączniki: