Cyprian Norwid „Wierny-Portret”

opr. Edyta Chlebowska

Cyprian Norwid Wierny-Portret to reedycja wyjątkowego albumu wydanego w dwusetną rocznicę urodzin twórcy. Antologia zawiera 200 starannie wybranych dzieł plastycznych tego artysty. Prace zostały uporządkowane w układzie chronologicznym, co daje możliwość podążania za Norwidem jego artystyczną drogą.

Prawdziwych szkiców robić nie można umyślnie — one się same narzucają. Odpycha się je piórem lub ołówkiem i zostaje ślad, notatka, szkic. Są to dlatego zazwyczaj karteczki i złamki, które żadnej rzeczowej wartości nie mają. Aucune valeur efféctive! Atoli, żaden fotograf nie zastąpi nigdy prawdziwego szkicu.
C. Norwid, 1874

Edyta Chlebowska we wstępie do albumu Wierny-Portret określa: Ten krótki tekst, który Cyprian Norwid wpisał w formie wstępu do niewielkiego albumu, mieszczącego kilkanaście jego rysunków, akwarel i grafik, słusznie uznaje się za rodzaj deklaracji, a nawet artystycznego credo.

Cyprian Kamil Norwid – poeta, prozaik, dramatopisarz, eseista, a także rysownik, rzeźbiarz i malarz. Urodził się 24 września 1821 roku w miejscowości Laskowo-Głuchy. Młodość spędził w Polsce, zaś resztę swojego życia przebywał poza granicami ojczyzny, m.in. w Niemczech, Włoszech czy Francji. Dobrowolnie przyjął status emigranta. Zmarł 23 maja 1883 roku we Francji.

***

Cyprian Norwid Wierny-Portret
Wymiary: 24.2 × 28.7 × 2.6 cm
Opracowanie: Edyta Chlebowska
ISBN: 978-83-962594-2-4
Liczba stron: 268
Rok wydania: 2021
Język: angielski, polski
Zakres publikacji: Kultura
Wydanie: pierwsze
Serie wydawnicze: Ogólna
Wydawca: Instytut De Republica

Okładka:

Załączniki: