11 05/22

„Rozczarowani? O pokoleniu ’89”

W najbliższą środę, 11 maja, odbędzie się kolejne spotkanie otwarte w ramach programu Joseph Conrad Fellowship. W ramach programu stypendialnego Instytutu De Republica eksperci i stypendyści rozmawiają o różnych formach zderzenia Polski z nowoczesnością: kwestii polskiej historii w perspektywie postkolonialnej, doświadczeniach neoliberalnej nowoczesności z perspektywy codzienności lat 90. czy potrzebie ponownego przemyślenia kapitalizmu. Tym razem skupią się na doświadczeniu transformacji z perspektywy pokolenia ’89.

„Rozczarowani? O pokoleniu ’89”

W 1989 roku stało się coś wspaniałego. Polska odzyskała niepodległość, a Polacy znowu mogli urządzić się we własnym domu, według własnych zasad. Minione 30 lat to wyjątkowy okres w polskiej historii, gdyż na przestrzeni ostatnich 250 lat Polska nie miała okazji cieszyć się wolnością tak długo. Jarosław Kuisz zauważył, że to pierwszy taki okres od czasów zaborów, w którym w suwerennej Polsce wychowało się i wykształciło całe pokolenie. A jednak coś tu nie gra. Bo pokolenie historycznych szczęściarzy dalekie jest od szczęścia i satysfakcji. Skoro jest tak dobrze, to czemu jest tak źle? Czy III RP rozczarowała swoje dzieci? Czemu je zawiodła? Dlaczego transformacja nie budzi już takiego entuzjazmu jak na samym początku? A może te pytania są całkowicie chybione.

O nadzieje i rozczarowania pokolenia ’89 zapytamy naszych gości:

  • Jarosława Kuisza – eseistę, analityka polityki oraz historyka państwa i prawa. Twórcę i redaktora naczelnego „Kultury Liberalnej” oraz autora książki „Koniec pokoleń podległości. Młodzi Polacy, liberalizm i przyszłość państwa”.
  • Jana Śpiewaka – socjologa, publicystę, działacza społecznego i samorządowego. Współtwórcę stowarzyszenia Miasto Jest Nasze.
  • Piotra Trudnowskiego – prezesa Klubu Jagiellońskiego i eksperta ds. polityki obywatelskiej.

 

Kiedy: 11 maja, godz. 18:00.

Gdzie: Marzyciele i Rzemieślnicy, Bracka 25 w Warszawie (III piętro).

 

Wydarzenie przyjmie formę hybrydową. Spotkamy się stacjonarnie i w internecie. Transmisja będzie udostępniona na naszym Facebooku i Youtubie.

Patroni medialni: Kwartalnik Literacki „Wyspa” i Instytut Literatury.