02 02/23

Promocja książki „Prymas Stefan Wyszyński w realiach PRL”

2 lutego 2023 roku o godzinie 19.00 w Kinie „Iskra” w Pile odbędzie się spotkanie z dr. hab. Rafałem Łatką, prof. ucz., autorem książki „Prymas Stefan Wyszyński w realiach PRL” wydanej przez Instytut De Republica. Twórca oraz zaproszeni przez niego goście rozmawiać będą o podejściu Prymasa Tysiąclecia do rzeczywistości społeczno-politycznej PRL oraz działalności Kościoła katolickiego w Polsce po 1945 roku.

Promocja książki „Prymas Stefan Wyszyński w realiach PRL”

Kardynał Wyszyński jest z wielu powodów postacią wyjątkową i wartą nieustającego zainteresowania badaczy z różnych dziedzin nauki. (…) Jego życie i działalność mogą nas inspirować swoim bogactwem myśli, przekazem etycznym, moralnym i społecznym. Prymas imponował współczesnym sobie konsekwencją w działaniu, szerokimi horyzontami intelektualnymi, doskonałą znajomością spraw społecznych oraz osobistą charyzmą – tymi słowami opisuje postać kardynała Stefana Wyszyńskiego dr hab. Rafał Łatka, prof. ucz. we wstępie do swojej książki.

Publikacja – będąca efektem wieloletnich badań i analiz źródłowych – stawia szereg pytań dotyczących zarówno samego kardynała Wyszyńskiego, jak i wydarzeń historycznych, stanowiących kontekst jego duchowej działalności. Spotkanie autorskie będzie doskonałą okazją do znalezienia odpowiedzi na pytania: co by się stało, gdyby Prymasa Wyszyńskiego nie było? Jak głęboko sięgałyby wówczas okaleczenia narodu przez komunizm? Czy Prymas Wyszyński aby na pewno nie był politykiem? Czy odniósł zwycięstwo nad wieloletnim przeciwnikiem, czyli systemem komunistycznym? oraz wiele innych. 

Organizatorami spotkania są: Instytut De Republica – wydawca książki „Prymas Stefan Wyszyński w realiach PRL” oraz Stowarzyszenie Pilscy Patrioci.

Data: 2 lutego 2023 godz. 19.00

Miejsce: Kino „Iskra” w Pile, ul. Kilińskiego 16 

Wstęp wolny!

Relacja wideo: https://youtu.be/PtnzsiyRQZM