30 05/23

Mumia Tajemniczej Damy. Studia i perspektywy

Instytut De Republica oraz Muzeum Archeologiczne w Poznaniu serdecznie zapraszają do odwiedzenia wystawy zatytułowanej „Mumia Tajemniczej Damy. Studia i perspektywy”, która eksponowana będzie w Pałacu Górków przy ulicy Wodnej 27 w Poznaniu od 30 maja 2023 roku do 22 października 2023 roku.

Mumia Tajemniczej Damy. Studia i perspektywy

Na renesansowym dziedzińcu i w podziemiach budynku zagości ekspozycja przygotowana przez Muzeum Śląskie w Katowicach. Bogata w multimedia i unikatowe obiekty wystawa, zaprezentuje możliwości wykorzystania niektórych współcześnie stosowanych technik do badań nieinwazyjnych obiektów archeologicznych. Charakter takich badań ma szczególne znaczenie w przypadku egipskich mumii, ponieważ nie narusza ich struktury.  Konfrontacja efektów obecnych metod z do niedawna stosowanymi praktykami rozwijania mumii z bandaży, uwiecznionych na archiwalnych zdjęciach, dobitnie pokazują przełom, jaki dokonał się na przestrzeni ostatnich lat w tego typu badaniach.

Na ekspozycji przedstawiono wyniki badań radiologicznych starożytnej mumii egipskiej, identyfikowanej do niedawna z kapłanem Hor-Dżehutim. Prace nad mumią od 2015 roku we współpracy z Muzeum Narodowym w Warszawie prowadzi zespół polskich naukowców w ramach Warsaw Mummy Project. Podczas badań ustalono , że w sarkofagu należącym do kapłana Hor-Dżehutiego, który żył Tebach w I w. p.n.e.,  znajdują się szczątki kobiety. Naukowcy nazwali je Mumią Tajemniczej Damy. Przeprowadzone badania tomograficzne i rentgenowskie wykazały bowiem, że okręcone bandażami zwłoki mają delikatną budowę, typową dla kobiet. Aby w pełni przekonać się co do płci, przeprowadzono pomiary kości i analizy ich budowy, które potwierdziły płeć żeńską. Dodatkowym dowodem były widoczne również na skanach zmumifikowane piersi oraz żeńskie organy płciowe. Ponadto, zdaniem badaczy z Warsaw Mummy Projekt, przeprowadzone badania nieinwazyjne wskazują na obecność w dolnej części  ciała zmumifikowanego płodu!

Innym niesamowitym obiektem na wystawie, będzie Mumia chłopca z Muzeum Archidiecezjalnego we Wrocławiu. Mumia została przywieziona z Egiptu do Hildesheim pod Hanoverem na pocz. XX wieku przez Wilhelma Pelizaeusa, kupca i hiszpańskiego konsula w Egipcie, który później umieścił ją w swojej dostępnej dla wszystkich zwiedzających kolekcji. Znajdowały się tam dwie bliźniacze mumie dzieci, z których jedna trafiła jeszcze przed drugą wojną światową do Wrocławia prawdopodobnie dzięki kardynałowi Adolfowi Bertramowi, biskupowi diecezji wrocławskiej w latach 1914-1945, który pochodził z Hildesheim. Jest to zmumifikowane ciało chłopca w wieku około 8 lat.

Za powstanie koncepcji ekspozycji odpowiadają: dr Renata Abłamowicz z Muzeum Śląskiego  w Katowicach, a także dr Wojciech Ejsmond, współkierownik projektu Warsaw Mummy Project; Marzena Ożarek-Szilke, współkierownik projektu Warsaw Mummy Project oraz Klinika Onkologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Ze strony Muzeum Archeologicznego w Poznaniu kuratorkami wystawy są dr hab. Agnieszka Mączyńska i mgr Joanna Hoffa.

Partnerem wystawy jest Instytut De Republica.