17 11/22

Księstwo Warszawskie: skok w nowoczesność

W dniach 17-18 listopada 2022 r. Instytut De Republica organizuje międzynarodową konferencję naukową poświęconą historii Księstwa Warszawskiego.

Księstwo Warszawskie: skok w nowoczesność

Księstwo Warszawskie pod wieloma względami było przyśpieszoną lekcją nowoczesności dla narodu pozbawionego państwowości w tragicznych okolicznościach. W tym burzliwym okresie udało się zbudować państwo nowoczesne z instytucjami politycznymi, społecznymi i gospodarczymi. Zbudowano konstrukcję prawną i organizacyjną, od konstytucji po hipotekę czy sieć archiwalną. Powołano szkolnictwo, armię i pierwszą nowoczesną, profesjonalną administrację. Okres Księstwa Warszawskiego z perspektywy czasu ukonstytuował podwaliny nowoczesnego społeczeństwa, pozwolił przygotować się na następne sto lat niewoli tworząc wzorce nie tylko prawne, ale i postawy obywatelskie, z jednej strony rodzime a z drugiej funkcjonalne w nowej epoce.

Celem konferencji „Księstwo Warszawskie: skok w nowoczesność” jest stworzenie platformy do podsumowania stanu badań i wymiany poglądów, a także próba zwiększenia zainteresowania Księstwem Warszawskim i jego spuścizną.