13 04/22

Kapitalizm – czy trzeba go przemyśleć na nowo?

Łatwiej sobie wyobrazić koniec świata niż koniec kapitalizmu – z tym przeświadczeniem żyjemy co najmniej od trzydziestu lat. Tymczasem koniec świata, jaki dobrze znamy, faktycznie nastąpił. Pandemia COVID-19 a teraz wojna w Ukrainie to wydarzenia, które mogą przemodelować globalny porządek. Jaki będą miały wpływ na kapitalizm w jego neoliberalnej formie?

Kapitalizm – czy trzeba go przemyśleć na nowo?

Zapraszamy na kolejne otwarte wydarzenie w ramach programu Joseph Conrad Fellowship. Razem z zaproszonymi gośćmi podejmiemy się próby diagnozy stanu współczesnego kapitalizmu i wskazania kierunków, w jakich może podążać. W spotkaniu wezmą udział: Piotr Arak – analityk społeczno-gospodarczy i dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego oraz Jan J. Zygmuntowski – ekonomista i przedsiębiorca społeczny zainteresowany problematyką społeczną, rozwojową, ekonomią i polityką nowych technologii oraz gospodarką cyfrową.

Zaproszeni goście pochylą się w sposób szczególny nad takimi zagadnieniami jak: kondycja neoliberalizmu i jego przyszłość oraz ideologiczne fundamenty naszego myślenia o gospodarce; rola technologii w rozwoju kapitalizmu – czy jest siłą transformacyjną czy tylko umacnia silnych graczy rynkowych; pandemia i wojna jako punkty zwrotne w historii gospodarczej świata; polska zdolność do bycia podmiotem w polu globalnych przepływów kapitału.

Serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału w spotkaniu, które odbędzie się w środę, 13 kwietnia w Marzycielach i Rzemieślnikach przy Brackiej 25 w Warszawie (III p.). Wydarzenie przyjmie formę hybrydową. Spotkamy się stacjonarnie i w internecie. Transmisja będzie udostępniona na naszym Facebooku i Youtubie.

Patroni medialni: Kwartalnik Literacki „Wyspa” i Instytut Literatury.