16 03/22

Joseph Conrad Fellowship | Polska – autonomiczna forma czy imitacja Zachodu?

16 marca 2022 roku o godzinie 18.00 odbędzie się kolejne otwarte wydarzenie w ramach programu Joseph Conrad Fellowship. Tym razem wspólnie z ekspertami – architektem Łukaszem Galuskiem i socjologiem Łukaszem Mollem – będziemy rozmawiać o tożsamościowych, kulturowych, geograficznych przeobrażeniach Polski i Europy.

Joseph Conrad Fellowship | Polska – autonomiczna forma czy imitacja Zachodu?

Dziś, kiedy kryzys stał się nie tylko punktem odniesienia dla diagnostów kondycji duchowej Starego Kontynentu, ale permanentnym doświadczeniem europejskich społeczeństw, musimy na nowo zrozumieć system odniesień i zależności, w którym Polska funkcjonuje. Rozpętana przez Rosję wojna na Ukrainie dekonstruuje światowy ład – ale czy jest otwarciem dla nowego porządku europejskiego? Jaką rolę w konflikcie, który przez pospiesznych publicystów nazywany jest czasami „starciem cywilizacji” odgrywać będzie Polska? Jak europejski świat zmieni kolejna fala migracji?

Wspólnie zastanowimy się nad tym co rozbiory zabrały Polsce, a co pozostawiły? jak silniejszy kształtuje tożsamość słabszego (i odwrotnie), czym w istocie są granice państw oraz jak się je wyznacza, a także kto wymyślił Europę Środkowo-Wschodnią, a kto Europę Zachodnią.

Gośćmi spotkania będą:

  • Łukasz Galusek – architekt i wydawca, od 2018 r. zastępca dyrektora ds. programowych w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie,
  • Łukasz Moll – filozof, socjolog, adiunkt w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego.

Wydarzenie przyjmie formę hybrydową. Spotkamy się stacjonarnie i w internecie. Transmisja będzie udostępniona na naszym Facebooku i YouTubie.

 

Wstęp wolny!

16 marca 2022, godz. 18.00
Marzyciele i Rzemieślnicy, ul. Bracka 25 w Warszawie (III p.)

Patroni medialni: Kwartalnik Literacki „Wyspa” i Instytut Literatury.

Organizatorem programu stypendialnego Joseph Conrad Fellowship jest Instytut De Republica.