Joseph Conrad Fellowship | Polska – autonomiczna forma czy imitacja Zachodu?
16 marca 2022 roku o godzinie 18.00 odbędzie się kolejne otwarte wydarzenie w ramach programu Joseph Conrad Fellowship. Tym razem wspólnie z ekspertami – architektem Łukaszem Galuskiem i socjologiem Łukaszem Mollem – będziemy rozmawiać o tożsamościowych, kulturowych, geograficznych przeobrażeniach Polski i Europy.

Dziś, kiedy kryzys stał się nie tylko punktem odniesienia dla diagnostów kondycji duchowej Starego Kontynentu, ale permanentnym doświadczeniem europejskich społeczeństw, musimy na nowo zrozumieć system odniesień i zależności, w którym Polska funkcjonuje. Rozpętana przez Rosję wojna na Ukrainie dekonstruuje światowy ład – ale czy jest otwarciem dla nowego porządku europejskiego? Jaką rolę w konflikcie, który przez pospiesznych publicystów nazywany jest czasami „starciem cywilizacji” odgrywać będzie Polska? Jak europejski świat zmieni kolejna fala migracji?
Wspólnie zastanowimy się nad tym co rozbiory zabrały Polsce, a co pozostawiły? jak silniejszy kształtuje tożsamość słabszego (i odwrotnie), czym w istocie są granice państw oraz jak się je wyznacza, a także kto wymyślił Europę Środkowo-Wschodnią, a kto Europę Zachodnią.
Gośćmi spotkania będą:
- Łukasz Galusek – architekt i wydawca, od 2018 r. zastępca dyrektora ds. programowych w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie,
- Łukasz Moll – filozof, socjolog, adiunkt w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego.
Wydarzenie przyjmie formę hybrydową. Spotkamy się stacjonarnie i w internecie. Transmisja będzie udostępniona na naszym Facebooku i YouTubie.
Wstęp wolny!
16 marca 2022, godz. 18.00
Marzyciele i Rzemieślnicy, ul. Bracka 25 w Warszawie (III p.)
Patroni medialni: Kwartalnik Literacki „Wyspa” i Instytut Literatury.
Organizatorem programu stypendialnego Joseph Conrad Fellowship jest Instytut De Republica.