16 02/22

Joseph Conrad Fellowship | Oswajanie końca świata

„Oswajanie końca świata” – to tytuł kolejnego otwartego wydarzenia w ramach Joseph Conrad Fellowship. Już 16 lutego zapraszamy na spotkanie autorskie z pisarką Dominiką Słowik.

Joseph Conrad Fellowship | Oswajanie końca świata

Pierwszy semestr programu Joseph Conrad Fellowship prowadzony jest po hasłem: „Kartografia współczesności – gdzie leży Polska na mapie?”. Tym razem miejsc naszych doświadczeń z nowoczesnością będziemy szukać w prozie Dominiki Słowik.

Z autorką nominowaną do Nagrody Literackiej Gdynia za debiutancki Atlas: Doppelganger (2015) oraz laureatką Paszportów „Polityki” za powieść Zimowla (2019) będziemy dyskutować obrazie Polski – tej realnej i wyobrażonej – u progu millenium.

Najnowszy zbiór opowiadań zatytułowany Samosiejki autorka zaczyna słowami: „Najpierw straciłam wzrok”. Ten sam niepokój i przekonanie o nadciąganiu czegoś nieuchronnego jest obecny w twórczości Słowik nieustannie. Czy to zapaść lokalnego świata, czy wizja katastrofy klimatycznej – ścieżką wiodącą przez nowoczesność okazuje się droga lęku i niepewności. Skąd te doświadczenia się wzięły? Czy można im zaradzić? I jak oswoić koniec świata? Porozmawiajmy o tym.

Spotkanie poprowadzi Krzysztof Cieślik (Instytut Książki).

 

Kiedy: 16 lutego 2022, godz. 18.00

Gdzie: Marzyciele i Rzemieślnicy, Bracka 25 w Warszawie (III p.)

 

Wydarzenie przyjmie formę hybrydową. Transmisja będzie udostępniona na Facebooku i Youtubie.

Patroni medialni: Kwartalnik Literacki „Wyspa” i Instytut Literatury.

 

LINK DO TRANSMISJI: https://youtu.be/JRj15GZRyrM