07 06/22

Gospodarka Górnego Śląska w Drugiej Rzeczypospolitej

W tym roku przypada 100. rocznica powrotu części Górnego Śląska do Polski. Z tej okazji 7 czerwca 2022 roku w Katowicach odbędzie się konferencja naukowa organizowana przez Instytut De Republica, Muzeum Śląskie w Katowicach oraz Narodowy Bank Polski.

Gospodarka Górnego Śląska w Drugiej Rzeczypospolitej

Sto lat temu, 20 czerwca, odbyła się uroczysta, tłumnie witana, defilada oddziałów polskiej kawalerii od mostu w Szopienicach do katowickiego rynku. Symboliczne przyłączenie tych ziem dokonało się 16 lipca 1922 roku przez podpisanie Aktu Objęcia Górnego Śląska przez Polskę.

Znaczenie wydarzeń z 1922 roku – poprzedzonych odzyskaniem przez Polskę niepodległości, trzema powstaniami, plebiscytem 1921 roku, kiedy to do Polski został przyłączony wysoce uprzemysłowiony obszar – miało kolosalne znaczenie dla odbudowy i rozwoju polskiej państwowości okresu międzywojennego. Tereny wydzielone decyzją Konferencji Ambasadorów w Paryżu z 20 października 1921 roku, obejmowały między innymi Katowice, Świętochłowice, Królewską Hutę, Rybnik, Lubliniec, Tarnowskie Góry i Pszczynę.

Konferencja zatytułowana „Gospodarka Górnego Śląska w Drugiej Rzeczypospolitej”, będzie okazją do omówienia gospodarczych aspektów województwa śląskiego w granicach odrodzonego kraju, znaczenia, stanu i rozwoju, a także kwestii administracyjno-finansowych funkcjonowania jedynej autonomicznej jednostki w Drugiej Rzeczypospolitej.

W konferencji wezmą udział badacze z różnych instytucji Górnego Śląska, między innymi: dr hab. Sławomir Czech, prof. ucz., dr Karol Makles, dr Andrzej Drogoń czy dr Michał Spurgiasz.

***

7 czerwca 2022

Muzeum Śląskie w Katowicach | audytorium

Wstęp wolny!