Kadr nauki

Kwiaty

Zdjęcie zatytułowane „Kwiaty” tak naprawdę nie przedstawia prawdziwych kwiatów. Jest to skrystalizowana substancja chemiczna – Tris HCl (chlorowodorek tris-(hydroksymetylo)-aminometanu) używany w biologii molekularnej jako składnik roztworów buforowych. Substancja wyglądem bardzo przypomina kwiaty.

Zdjęcie zostało wykonane spod mikroskopu Olympus MVX10 wraz z dołączonym do niego aparatem NIKON D5500 w technice oświetleniowej światła spolaryzowanego w powiększeniu 40x.

Taki rodzaj fotografii nazywa się mikrofotografią i pozwala na odkrywanie świata niewidocznego gołym okiem. Potencjał jaki drzemie w mikroświecie jest ogromny i pozwala na przeniesienie się w inny wymiar. Ponadto, mikrofotografia jest dziedziną, która pozwala na puszczenie wodzy fantazji, a z pomocą odpowiednich technik oświetleniowych można uzyskać abstrakcyjne obrazy lub doszukać się podobnych elementów pomiędzy mikroświatem a światem realnym. Wykonane w ten sposób fotografie ukazują naukę w sposób artystyczny i skłaniający odbiorcę do refleksji nad własna interpretacją zdjęcia.