Kadr nauki

Chwyć mnie za dłonie

Zdjęcie zatytułowane ” Chwyć mnie za dłonie” przedstawia rozwielitki zwane inaczej dafniami – planktonowe skorupiaki słodkowodne. Autor fotografii uchwycił dorosłego osobnika (jest to samica, ponieważ w środku widoczne są jaja) wraz z młodym, które stykają się odnóżkami.

Zdjęcie zostało wykonane spod mikroskopu Olympus MVX10 wraz z dołączonym do niego aparatem NIKON D5500 w technice oświetleniowej światła spolaryzowanego w powiększeniu 25x.

Taki rodzaj fotografii nazywa się mikrofotografią i pozwala na odkrywanie świata niewidocznego gołym okiem. Potencjał jaki drzemie w mikroświecie jest ogromny i pozwala na przeniesienie się w inny wymiar. Ponadto, mikrofotografia jest dziedziną, która pozwala na puszczenie wodzy fantazji, a z pomocą odpowiednich technik oświetleniowych można uzyskać abstrakcyjne obrazy lub doszukać się podobnych elementów pomiędzy mikroświatem a światem realnym. Wykonane w ten sposób fotografie ukazują naukę w sposób artystyczny i skłaniający odbiorcę do refleksji nad własna interpretacją zdjęcia.