30 maja 2023

Tajemnicza dama – wystawa o ludziach, którzy żyli w przeszłości

29 maja 2023 roku w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu odbył się wernisaż wystawy „Mumia Tajemniczej Damy. Studia i perspektywy”. Bogatą w multimedia i unikatowe obiekty ekspozycję będzie można oglądać do 22 października 2023 roku. Partnerem wystawy jest Instytut De Republica.

Przygotowana przez Muzeum Śląskie w Katowicach wystawa „Mumia Tajemniczej Damy. Studia i perspektywy” pokazuje zupełnie nowatorskie podejście do muzealnictwa, nade wszystko do badania eksponatów. Okazuje się, że do badania mumii, z powodzeniem można wykorzystywać dziś metody często stosowane na co dzień na przykład w medycynie.

Fenomenem jest to, jak archeologia współpracuje z nowymi technologiami i jak na tym korzystamy. Wcześniejsze badania „Mumii Tajemniczej Damy”  wykazywały, że kobieta chorowała najprawdopodobniej na raka. Z biegiem lat, wysiłkiem kolejnych badaczy, umiejętnie wykorzystujących w swojej pracy technologię, udało się potwierdzić wcześniejsze hipotezy o zmumifikowanej ciężarnej kobiecie, która jest jedną z bohaterek niniejszej wystawy – wskazała Joanna Gepfert, Zastępca Dyrektora Instytutu De Republica, otwierając spotkanie.

Jak podkreśliła dr hab. Agnieszka Mączyńska, kuratorka wystawy, celem poznańskiej ekspozycji jest między innymi uświadomienie odbiorcom, że mumia nie jest typowym obiektem muzealnym, co za tym idzie, nie powinna być traktowana jako przedmiot, ciekawostka czy wzbudzające zainteresowanie kuriozum. Dziś traktujemy mumię jako szczątki człowieka, który kiedyś żył, który następnie zmarł. Dzięki badaniom, które tutaj prezentujemy, jesteśmy w stanie dowiedzieć się więcej o tym skąd pochodził, ile miał lat, z jakiej rodziny pochodził – bogatej czy biednej – podkreśliła.

Za powstanie koncepcji ekspozycji odpowiadała Marzena Ożarek-Szilke oraz dr Wojciech Ejsmond, współkierownik projektu Warsaw Mummy Project, laureat Nagrody Instytutu De Republica w dziedzinie nauk humanistycznych w 2022 roku. W swoim wystąpieniu podczas wernisażu pokreślił nieocenioną rolę tak zwanej poznańskiej szkoły archeologicznej, która znana jest na całym świecie z wysokiej klasy metodologii badań archeologicznych. – To znakomicie koresponduje z naszą wystawą, która stawia i przedstawia odbiorcom nowoczesne technologie stosowane w archeologii – zaznaczył.

Wystawę „Mumia Tajemniczej Damy. Studia i perspektywy”, która jest eksponowana w Pałacu Górków przy ulicy Wodnej 27 w Poznaniu można oglądać aż do 22 października bieżącego roku.

Partnerem ekspozycji jest Instytut De Republica.

***

Instytut De Republica został powołany na mocy zarządzenia nr 12 Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 lutego 2021 r. Głównym celem jego działalności jest promocja i popularyzacja polskiej nauki w dziedzinie nauk humanistycznych i społecznych, wytworzenie mechanizmów i kapitału społecznego, który organizowałby się wokół idei państwowości oraz uwolnienie potencjału polskiej nauki w tych obszarach.

We współpracy z uczelniami wyższymi w Polsce i na świecie, jednostkami administracji państwowej oraz jednostkami badawczymi, Instytut De Republica organizuje konferencje naukowe i seminaria, które stanowić mają platformę wymiany opinii wobec prezentowanych na nich wyników naukowych prac badawczych. Zadaniem Instytutu jest też popularyzowanie najbardziej interesujących osiągnięć polskich naukowców w formie publikacji i multimediów.

Instytut De Republica docelowo ma stać się nowoczesnym zapleczem eksperckim, promocyjnym i wydawniczym dla niedocenianych w Polsce i poza jej granicami, a tak ważnych dla właściwego rozumienia naszej historii i zjawisk społecznych, dziedzin nauki.

Kontakt dla mediów:

Alina Piekarz
Instytut De Republica
+48 609 605 083
media@iderepublica.pl
www.iderepublica.pl

Załączniki:

Inne informacje prasowe:

„Demokracja bez wartości łatwo przemienia się w jawny lub zakamuflowany totalitaryzm”

Słowa Jana Pawła II zapisane w encyklice Centesimus Annus były mottem ostatniego spotkania zorganizowanego w ramach Seminariów toruńskich o historii i kulturze. 31 lipca 2023 […]

Pozostało tylko 20 dni na zgłoszenie kandydata do Nagrody Instytutu De Republica!

Statuetka, 15.000 złotych oraz możliwość wydania własnej publikacji w Wydawnictwie Instytutu De Republica – to wszystko czeka na laureatów kolejnej edycji Konkursu o Nagrodę Instytutu […]

Prof. Andrzej Przyłębski o premierze Tomaszu Arciszewskim: działał na rzecz Polski, Polaków oraz Polonii, aż do końca swoich dni

30 czerwca 2023 roku w Warszawie odbyła się konferencja naukowa zatytułowana: „Tomasz Arciszewski (1877-1955) – robotnik, polityk, premier”. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele ośrodków akademickich […]

Tomasz Arciszewski (1877-1955) – robotnik, polityk, premier | zaproszenie na konferencję naukową | 30.06.2023 r.

30 czerwca 2023 roku w Centrum Rehabilitacji, Edukacji i Opieki TPD „Helenów” w Warszawie odbędzie się konferencja naukowa zatytułowana „Tomasz Arciszewski (1877-1955) – robotnik, polityk, […]

WARSZAWA: Tomasz Arciszewski (1877-1955) – robotnik, polityk, premier | zaproszenie na konferencję naukową w dn. 30.06.2023 r.

30 czerwca 2023 roku w Centrum Rehabilitacji, Edukacji i Opieki TPD „Helenów” odbędzie się konferencja naukowa zatytułowana „Tomasz Arciszewski (1877-1955) – robotnik, polityk, premier”. Organizatorem […]