24 marca 2023

Prymas Stefan Wyszyński: realista i prorok. Wokół tez książki Rafała Łatki w Katowicach

Wczoraj, 23 marca w w Przystanku Historia Centrum Edukacyjnym IPN w Katowicach odbyło się spotkanie promujące książkę dra hab. Rafała Łatki, prof. ucz. pt. „Prymas Stefan Wyszyński w realiach PRL”. Udział w nim, prócz autora, wzięli: dr Andrzej Grajewski oraz dr Andrzej Sznajder, dyrektor Oddziału IPN w Katowicach. Wydawcą publikacji jest Instytut De Republica. 

Prymas Stefan Wyszyński: realista i prorok. Wokół tez książki Rafała Łatki w Katowicach

Książka ta jest efektem wieloletnich badań i analiz źródłowych autora dotyczących działalności Kościoła katolickiego w Polsce po 1945 roku i w sposób całościowy przedstawia podejście Prymasa Tysiąclecia do rzeczywistości społeczno-politycznej PRL.

 – Wydaje mi się, że oceniając cały wkład, całą reaktywność Prymasa Wyszyńskiego, bardzo często umyka nam kwestia kształtowania tożsamości narodowej i narodowo-katolickiej. Moim zdaniem jest to kluczowy aspekt, który powinien być brany pod uwagę przy ocenie prymasa jako lidera kościoła i narodu. Określenie go liderem wydaje mi się najbardziej odpowiednie do określenia jego roli w systemie Polski ludowej, tak starałem się to również ukazać w swojej książce. Chciałem pokazać, że te realia PRL-u rzeczywiście odnosiły się do tego, jak prymas może spełniać swoją funkcję – tak o swojej książce wypowiada się sam autor, dr hab. Rafał Łatka, prof. ucz. 

W publikacji znalazło się wiele cytatów z wypowiedzi kardynała Wyszyńskiego – szczególnie tych szerzej nieznanych lub nigdy nie przytaczanych. Praca ma charakter eseju historycznego i jest skierowana do naukowców oraz wszystkich pozostałych czytelników. Autor poszukuje w niej odpowiedzi na wiele pytań, m.in.: co by się stało, gdyby Prymasa Wyszyńskiego nie było? Jak głęboko sięgałyby wówczas okaleczenia narodu przez komunizm? Czy Prymas Wyszyński aby na pewno nie był politykiem? Czy odniósł zwycięstwo nad wieloletnim przeciwnikiem, czyli systemem komunistycznym? oraz wiele innych.