25 stycznia 2023

Fordon. Powrót do Macierzy 1920-2023

20 stycznia 2023 roku w Bydgoszczy odbyła się konferencja naukowa „Fordon wobec Niepodległości” pod patronatem Instytutu De Republica. Wydarzenie stanowiło część obchodów rocznicy powrotu Fordonu i Bydgoszczy do Macierzy.

Fordon. Powrót do Macierzy 1920-2023

Tamtego dnia ulice Fordonu były przystrojone w biało-czerwone flagi, girlandy,  patriotyczne hasła. Była piękna, wielka manifestacja Polskości. Możemy być dumni z historii Fordonu. Fordon, mieszkańcy, władze Fordonu, to zawsze była manifestacja, nie tylko Polskości, ale także wolności. Kiedy jako małe dziecko zapoznawałem się z historią Fordonu, to jedna rzecz mnie zawsze uderzała, jedno określenie, jedno słowo, w którym można streścić to co się także dzisiaj tutaj dzieje, to wspólnota. To pielęgnowanie naszej tradycji, naszej kultury i historii, ale także pomoc, solidarność, współpraca. To wszystko tutaj w Fordonie miało miejsce – mówił minister Łukasz Schreiber, który objął honorowy patronat nad wydarzeniem „Fordon. Powrót do Macierzy 1920-2023”.

Nasza historia, także ta w wymiarze lokalnym jest fundamentem naszej teraźniejszości, czymś co powinno łączyć, a nie dzielić. Z okazji dzisiejszego Jubileuszu, wszystkim mieszkańcom Fordonu, wszystkim Bydgoszczanom, składam najserdeczniejsze życzenia pomyślności. Niech Państwa małe ojczyzny rozkwitają tak jak sobie Państwo wymarzycie – podsumował Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz.

Celem przyświecającym realizacji konferencji naukowej  „Fordon wobec Niepodległości” było przybliżenie wydarzeń z 1920 roku i ich wpływu na późniejsze funkcjonowanie tego miasta w okresie międzywojennym. Dzisiaj Fordon jest największą dzielnicą Bydgoszczy, ale jeszcze do lat siedemdziesiątych XX wieku był odrębnym miastem, z własną historią i dziedzictwem kulturowym.

Zaproszeni prelegenci, uznani naukowcy i wykładowcy z bydgoskich uczelni: dr hab. Zdzisław Biegański, dr hab. Janusz Kutta,  dr hab. Tomasz Kawski oraz dr Monika Opioła-Cegiełka dokonali rewizji i przypomnienia najważniejszych wydarzeń związanych z odzyskaniem przez Fordon niepodległości i jego funkcjonowaniem w odrodzonej Rzeczpospolitej. Zaprezentowane referaty pozwoliły w nowatorski sposób spojrzeć na historię „małej Ojczyzny” wielu bydgoszczan.

Współorganizatorem konferencji naukowej była Politechnika Bydgoska, Fundacja „Rozwój UTP”.