10 stycznia 2023

Instytut De Republica: Rok 2022 był rokiem dla naukowców

Działalność naukowa, wydawnicza oraz popularyzacja rodzimej myśli badawczej z zakresu nauk humanistycznych i społecznych w Polsce i na świecie – to główne idee przyświecające działalności Instytutu De Republica. Kierując się statutowymi zadaniami, w 2022 roku Instytut zorganizował kilkadziesiąt konferencji, wydał liczne publikacje naukowe oraz przyznał nagrody za wybitne osiągnięcia naukowe w dziedzinie nauk humanistycznych, społecznych i sztuki.

Instytut De Republica: Rok 2022 był rokiem dla naukowców

Od początku działalności Instytut De Republica skupia się na organizacji międzynarodowych i ogólnopolskich konferencji naukowych oraz seminariów. W ubiegłym roku Instytut gościł w kilkunastu polskich miastach, w tym między innymi w Zamościu, Gdańsku, Toruniu, Rzeszowie, Lublinie czy Poznaniu, gdzie wspólnie z przedstawicielami świata nauki dyskutował na tematy ważne z punkty widzenia historii oraz teraźniejszości. Wśród poruszanych zagadnień znalazły się te z zakresu Unii Europejskiej, prawa, energetyki, bezpieczeństwa, nowych technologii oraz historii.

Rok 2022 to także rozwój Wydawnictwa Instytutu De Republica. Jego nakładem ukazało się kilkanaście publikacji, wśród których znajdują się zarówno recenzowane monografie naukowe, czasopismo naukowe, publikacje online w ramach serii „Opinie i Analizy”, jak i pozycje autorskie, na przykład Prymas Stefan Wyszyński w realiach PRL dr. hab. Rafała Łatki czy Karol Jaroszyński. Atawistycznie obciążony wielkim hazardem życiowym ks. prof. dr. hab. Antoniego Dębińskiego oraz dr Magdaleny Pyter. W ramach Wydawnictwa wydano miedzy innymi pierwsze publikacje w ramach serii „Rękopisy odnalezione” (Antoni Szymański. Zapiski 1929-1934) czy „Monografie Europejskie Instytutu De Republica” (Unia Europejska wobec wyzwań współczesności).

W minionym roku zainaugurowano konkurs o Nagrodę Instytutu De Republica za wybitne osiągnięcia naukowe w dziedzinie nauk humanistycznych, społecznych i sztuki. Spośród kilkudziesięciu zgłoszeń komisja wybrała laureatów w pięciu kategoriach: w dziedzinie nauk humanistycznych (dr Wojciech Ejsmond); w dziedzinie nauk społecznych (dr hab. Agnieszka Hamerlińska, prof. ucz.); w dziedzinie sztuki (dr Jan P. Matuszyński); za działalność międzynarodową w dziedzinie nauk humanistycznych, społecznych lub sztuki (ex aequo – prof. dr hab. Joanna Madalińska-Michalak i dr hab. Monika Płużyczka, prof. ucz.); za cały dorobek naukowy w dziedzinie nauk humanistycznych, społecznych lub sztuki (ex aequo – prof. dr hab. Andrzej Przyłębski i dr hab. Zbigniew Wawer, prof. ucz.).

Ostatnich dwanaście miesięcy to także kontynuacja stałego projektu edukacyjnego „Znani nieznani” oraz dedykowana, specjalna jego odsłona poświęcona zapomnianym polskim romantykom przygotowana z okazji Roku Romantyzmu Polskiego. Łącznie, w ramach obu tych projektów, opublikowanych zostało ponad sto tekstów – biogramów polskich naukowców oraz artystów, które zostały stworzone przez przedstawicieli środowiska naukowego specjalnie na zlecenie Instytutu. Przez cały rok Instytut realizował również projekt „Polska humanistyka”, w ramach którego przypominał ważne dzieła przedstawicieli polskich nauk humanistycznych, z różnych dziedzin i epok. We współpracy ze środowiskiem naukowym oraz instytucjami kulturalnymi rozbudowywał projekt „Kadr nauki”, w ramach którego jest tworzona baza fotografii naukowej i dokumentalnej polskiej nauki i pracy polskich naukowców.

W ubiegłym roku Instytut De Republica prowadził również program stypendialny „Joseph Conrad Fellowship”, skierowany do młodych humanistów pragnących zgłębiać wiedzę o tym polskim, znanym na całym świecie pisarzu. Instytut włączył się także w realizację różnorodnych projektów edukacyjnych i popularyzatorskich, jak chociażby wystawę czasową „Janusz Fiszer. Kolekcjoner” w Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego czy wręczenie nagród Stowarzyszenia Forum Dialogu i Współpracy Polska-Litwa oraz Forum Dialogu i Współpracy im. Jerzego Giedroycia (Jerzy Giedroyć Dialogo ir Bendradarbiavimo Forumas) ukraińskim przyjaciołom: Ministrowi Spraw Zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułebie; poecie, tłumaczowi i eseiście Serhijowi Żadanowi; historyczce prof. Natalii Jakowenko oraz ks. Serhijowi Dmitrievowi.

Serdecznie zachęcamy do obejrzenia krótkiego podsumowania filmowego, a nade wszystko dziękujemy, że towarzyszą nam Państwo od pierwszych dni naszej działalności. Widzimy to podczas wszystkich organizowanych przez nas wydarzeń oraz na Facebooku, który dziś śledzi ponad 14 tysięcy obserwatorów.