6 grudnia 2022

Wystartowała II edycja programu stypendialnego Joseph Conrad Fellowship!

5 grudnia odbyła się inauguracja drugiej edycji programu stypendialnego Instytutu De Republica – Joseph Conrad Fellowship. Stypendyści tegorocznej edycji spotkali się z dyrekcją i koordynatorami programu.

Wystartowała II edycja programu stypendialnego Joseph Conrad Fellowship!

W spotkaniu wzięli udział zakwalifikowani stypendyści oraz przedstawiciele Instytutu, którzy uroczyście powitali uczestników drugiej edycji.

Zastępca Dyrektora IDR Joanna Gepfert bezpośrednio zwróciła się do stypendystów: – Istotą tego programu jest to, aby już na samym początku drogi badawczej dać Wam, młodym, szansę rozwoju, umożliwić realizację własnych projektów oraz po prostu stworzyć warunki do rozwijania pasji.

Następnie koordynatorzy stypendium omówili tematykę i harmonogram tegorocznego cyklu seminariów i wykładów, a także opowiedzieli o efektach pierwszej edycji.

W drugiej części spotkania nie zabrakło czasu dla samych stypendystów. Uczestnicy zaprezentowali własne projekty badawcze, nad którymi będą pracować przez nadchodzące dwa semestry, a także w trakcie szkoły letniej. Stypendyści reprezentują szerokie spektrum humanistycznych dziedzin, m.in. filozofię, historię, literaturoznawstwo czy historię sztuki. Tematyka projektów jest bardzo zróżnicowana – część stanowi kontynuację wcześniejszych rozpoznań, pozostałe są zupełnie nowymi pomysłami badawczymi. To jednak, co łączy wszystkie projekty, to pogłębiona refleksja nad XIX wiekiem jako dobą przełomu – w myśleniu o człowieku, kulturze, społeczeństwie i świecie. Z tego przełomu wyłoniła się nowoczesna forma polska.

Tej właśnie tematyce – wiekowi XIX i nowoczesnej formie polskiej – poświęcona będzie cała II edycja programu stypendialnego. W trakcie spotkań przyjrzą się różnym przejawom nowoczesności. Będzie mowa o rozbiorach jako doświadczeniu otchłannym i traumatycznym, o fantazmatycznych obrazach miasta i wsi w kulturze polskiej, o tym, jak twórcy emigracyjni eksperymentowali z polską duszą, a wreszcie o widmach i upiorach – czyli żywiołach, których projekt nowoczesności nie zdołał opanować, a które próbował wypierać, przemilczać lub zwalczać.

Zapowiada się obiecujący rok. Powrócą wydarzenia otwarte (w formule stacjonarnej i online), na które już teraz serdecznie zapraszamy. Pierwsze z nich odbędzie się 23 stycznia 2023 roku.

Szczegóły wydarzeń oraz harmonogram spotkań otwartych dostępne są na stronie Instytutu De Republica w zakładce Stypendium.