18 sierpnia 2022

Minister Spraw Zagranicznych Ukrainy laureatem Nagrody Forum Współpracy i Dialogu Polska-Litwa

Jednym z laureatów tegorocznej edycji nagród Stowarzyszenia Forum Dialogu i Współpracy Polska-Litwa oraz Forum Dialogu i Współpracy im. Jerzego Giedroycia (Jerzy Giedroyć Dialogo ir Bendradarbiavimo Forumas) został Minister Spraw Zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba. Wyróżnienia zostały wręczone w partnerstwie z Instytutem De Republica 16 sierpnia 2022 roku na Zamku Królewskim w Warszawie.

Minister Spraw Zagranicznych Ukrainy laureatem Nagrody Forum Współpracy i Dialogu Polska-Litwa

– „Dziękujemy tym, którzy w tych ciemnościach trzymają nas za rękę” – w tych słowach zwrócił się do zebranych 16 sierpnia br. na Zamku Królewskim w Warszawie. W krótkim przemówieniu nawiązał do roli, jaką w obecnej sytuacji geopolitycznej odgrywa tak zwany Trójkąt Lubelski, czyli Polska, Litwa i Ukraina. Podziękował za dotychczas udzieloną narodowi ukraińskiemu pomoc ale jednocześnie wskazał na równie istotną rolę tych państw w przyszłym procesie odbudowy Ukrainy.

Zapraszamy do wysłuchania przemówienia Dmytro Kułeby:

Tegorocznymi laureatami zostali również: poeta, tłumacz i eseista Serhij Żadan, historyczka prof. Natalia Jakowenko oraz ks. Serhij Dmitriev.

***

Dmytro Kułeba – Minister Spraw Zagranicznych Ukrainy

Doktor nauk prawa międzynarodowego. Ukończył Instytut Stosunków Międzynarodowych Narodowego Uniwersytetu Ukrainy im. Tarasa Szewczenki. W 2003 roku rozpoczął karierę dyplomatyczną w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Ukrainy. W latach 2005-2009 został oddelegowany do Stałego Przedstawicielstwa Ukrainy przy OBWE. W latach 2010-2012 pracował w sekretariacie Ministra Spraw Zagranicznych Ukrainy, gdzie odpowiadał za public relations i dyplomację wielostronną, w szczególności przewodnictwo Ukrainy w Komitecie Ministrów Rady Europy (2011). W 2013 roku pełnił funkcję doradcy wicepremiera Ukrainy. Od października 2013 roku do czerwca 2014 roku pracował jako szef zarządu Fundacji Dyplomacji Kulturalnej „UART”. W 2014 roku powrócił do służby dyplomatycznej. W 2016 roku został mianowany Stałym Przedstawicielem Ukrainy przy Radzie Europy. Od sierpnia 2019 do marca 2020 roku był wicepremierem ds. stosunków europejskich. Od marca 2020 roku pełni funkcję Ministra Spraw Zagranicznych Ukrainy.

W grudniu 2017 roku Kułeba został uznany za najlepszego ukraińskiego ambasadora roku 2017 przez Institute of World Policy. Jest autorem książki „The War for Reality. How to Win in the World of Fakes, Truths and Communities” o nowoczesnej komunikacji, umiejętności korzystania z mediów i przeciwdziałania dezinformacji