Opozycja klasycyzmu i romantyzmu oraz tzw. spór klasyków z romantykami jako kategorie uniwersalne polskiej kultury literackiej
Zachęcamy do lektury materiału dra hab. Karola Samsela pt. „Opozycja klasycyzmu i romantyzmu oraz tzw. spór klasyków z romantykami jako kategorie uniwersalne polskiej kultury literackiej”, który ukazuje się w ramach naszego cyklu „Opinie i analizy Instytutu De Republica”.

Podstawowym celem studium jest wieloperspektywiczne ukazanie historycznej figury walki klasyków z romantykami w funkcji paradygmatu, ośrodka dyskursu, a nawet uniwersalnej kategorii krytycznoliterackiej. Autor odnosi się do współczesnego stanu badań nad figurą, szczególnie tego romantologicznego (Tomasz Jędrzejewski, Marek Stanisz) oraz historycznego układu odniesień (Stefan Kawyn, Wacław Bilip). Problematykę naświetla wielostronnie: z perspektywy wyznaczanej przez koncepcję historii literatury jako prowokacji Hansa Roberta Jaussa, a także z uwzględnieniem punktu widzenia komparatysty dyskursów. Realizacji i aktualizacji figury dopatruje się w: 1) debacie krytycznoliterackiej wokół dramatów Zofii Nałkowskiej sugerującej gdzieniegdzie retorykę walki płci (teksty A. Słonimskiego), 2) „popaździernikowym sporze o wyobraźnię twórczą” oraz w 3) sporze o Kinderszenen Jarosława Marka Rymkiewicza.
***
Seria „Opinie i Analizy Instytutu De Republica” to publikacje on-line zamieszczane w formule otwartego dostępu, skoncentrowane na szczegółowych zagadnieniach z zakresu nauk humanistycznych i społecznych. Ramy tematyczne serii wyznaczają cztery podstawowe dziedziny: historia, kultura, politologia oraz prawo, zaś opracowania niemieszczące się w żadnej z powyższych, publikowane będą w kategorii varia. „Opinie i analizy Instytutu De Republica” prezentować będą naukowe i praktyczne spojrzenie na najważniejsze zagadnienia, często dyskutowane w przestrzeni publicznej. Poruszana problematyka historyczna nierzadko służyć będzie do podkreślenia niezaprzeczalnych związków przeszłości z teraźniejszością.
Autorami publikowanych opracowań są uznani naukowcy z ośrodków akademickich i badawczych w Polsce, którzy wyróżniają się wiedzą oraz dorobkiem naukowo-badawczym w danej dziedzinie.