17 lutego 2022

Rozmowy o końcu świata z Josephem Conradem w tle

16 lutego 2022 roku miała miejsce kolejna odsłona wykładów otwartych w ramach programu stypendialnego Joseph Conrad Fellowship. Tym razem naszym gościem była pisarka – Dominika Słowik, autorka między innymi powieści  Atlas: Doppelganger czy zbioru opowiadań Samosiejki, który miał premierę w zeszłym roku.

Rozmowy o końcu świata z Josephem Conradem w tle

Laureatka „Paszportu Polityki” opowiadała przede wszystkim o najważniejszych wątkach swojej twórczości, które można zawęzić do jednego wspólnego mianownika, którym jest PRL. W swojej twórczości śmiało porusza tematykę choćby feminizmu tamtych czasów i jej dzieciństwa (przykład babki Sareckiej z Zimowli) kiedy, kobieta, według niej, musiała odrzucać swoją kobiecość, udawać zainteresowanie męskimi rzeczami i naśladować męskie zachowania, żeby coś osiągnąć. Jednocześnie wskazuje na ogromną siłę kobiet, która ma być owocem wychowywania ich w taki sposób, aby potrafiły poradzić sobie z rozmaitymi trudnościami, były dobrze zorganizowane i odporne psychicznie w momentach kryzysowych.

Koniec świata, który stanowi w pewnym sensie motyw przewodni twórczości Słowik, jest przez nią postrzegany w sposób niedosłowny: – To, co jest dla mnie ważne, to jest temat katastrofy klimatycznej. Natomiast dostrzegam ogromną pułapkę katastrofizmu. To jest podstawowy problem dotyczący też języka, jak mówić o tych sprawach, żeby to było efektywne, żeby ludzi nie przerażać, ale też nie wpędzać ich w pasywność. Ta narracja końców świata wydaje mi się jest jednak błędnym kierunkiem, więc w „Zimowli” jest ona zhiperbolizowana i trochę ośmieszona. Natomiast w mojej ostatniej książce jest potraktowana bardziej na poważnie, ale w takiej kategorii próby przejścia przez strach.

Wszystkich, którzy chcieliby posłuchać całej rozmowy, zachęcamy do odwiedzenia naszego kanału na YouTube, gdzie znajduje się pełny zapis video spotkania.